Amelek.net z powiatu kartuskiego dołączył do lokalnych operatorów telekomunikacyjnych zaangażowanych we wdrożenie technologii LoRaWAN.
Trwa budowa polskiej sieci LoRaWAN w ramach przedsięwzięcia Polski Internet Rzeczy realizowanego przez Projekt MdI (MiŚOT dla Internetu Rzeczy). W 2021 roku nadajniki tego systemu komunikacji bezprzewodowej dalekiego zasięgu o małej mocy, zostały rozesłane do operatorów we wszystkich województwach. Trwa wdrażanie tej technologii w każdym powiecie.
Amelek.net zaczynał jako mała sieć sąsiedzka. Dziś jest lokalnym dostawcą Internetu, który rozwija się i zapewnienia klientom stabilne usługi. Posiada status LIR (Local Internet Registry) na podstawie umowy z RIPE NCC. Jest też zrzeszony w Krajowej Izbie Komunikacji Ethernetowej i korzysta z usług niezależnego węzła wymiany ruchu EPIX.
LoRaWan w każdym powiecie
Inicjatorzy projektu Polski Internet Rzeczy podkreślają, że otwiera on nowe możliwości dla małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych .
– Przewidujemy, że realne zapotrzebowanie na usługi oparte na tej technologii zacznie się od 2023 roku – mówi Sebastian Kachel, wiceprezes Stowarzyszenia e-Południe i MiŚOT SA. – Będziemy wtedy znacznie wyprzedzać konkurencję.
Według aktualnych założeń w 2022 roku urządzenia otrzymają wszystkie zweryfikowane technicznie podmioty, których przedstawiciele zgłosili akces do projektu Polska LoRaWAN w każdym powiecie.
Według szacunków ekspertów mali i średni operatorzy telekomunikacyjni mają docelowo szansę na co najmniej 20 proc. rynku LoRaWAN w Polsce. Jako jedno z pierwszych komercyjnych wdrożeń tej technologii wskazać zaś można monitorowanie pojazdów i towarów na zlecenie korporacji transportowych.
Czytaj także: