Ostatnie badania przeprowadzone przez Ericsson Consumer Lab wskazują, że seniorzy coraz chętniej wykorzystują rozwiązania cyfrowe, a różnica między nimi i młodszymi grupami społecznymi zaczyna się zacierać.
Pandemia paradoksalnie spowolniła trend, co wynika z gwałtownego przyspieszenia technologicznego w ostatnim okresie. Jednak nadal seniorzy radzą sobie bardzo dobrze z dostępu do rozwiązań cyfrowych. Badanie Ericssona pokazało, że w stosunku do 2016 r. znacznie wzrosła częstotliwość wykorzystywania chociażby smartfonów przez seniorów.
W 2016 r. zaledwie 47 proc. seniorów przyznawało, że przegląda na swoim smartfonie internet. W 2020 r. było to już 81 proc. Więcej osób wykorzystuje też możliwości jakie daje używanie komunikatorów czy media społecznościowe. O wiele więcej ogląda krótkie wideoklipy (wzrost o 33 p.p.) czy nawet filmy pełnometrażowe (28 p.p)
Każdego roku do grupy seniorów dołączają kolejne osoby, które mają większe doświadczenie cyfrowe, ale także osoby wcześniej zaliczane do tej grupy poznają nowe nawyki internetowe. Znaczenia ma tutaj rodzina i przyjaciele zachęcający do korzystania z nowoczesnych urządzeń i dzielący się własną wiedzą z ich obsługi.
Wnioskiem badań Ericssona jest jednoczesne zacieranie luki pokoleniowej w tym zakresie przy jednoczesnym powstawaniu luki wewnątrzpokoleniowej. Tradycjonaliści czy „zabiegani emeryci”, którzy nie są tak chętni i otwarci na doświadczenia związane z nowymi technologiami są jednocześnie bardziej narażeni na samotne oraz mają więcej problemów zdrowotnych lub ograniczeń finansowych, co wpływa na jakość ich życia i zapewne również dostęp to nowoczesnych urządzeń i umiejętności ich obsługi.
47 proc. seniorów, którzy zafascynowani są technologią, wyraża ekscytację AI, a 52 proc. cieszy się na nowe możliwości jakie niesie 5G. W grupach tradycyjnych jest to odpowiednio 23 proc i 25 proc.
Źródło: ictmarketexperts.com