TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Portal Interoperacyjności i Architektury ma uporządkować cyfryzację Polski

Portal Interoperacyjności i Architektury (www.ia.gov.pl) ma za zadanie wyeliminować bariery i uprościć administracyjne procesy. Interoperacyjność to zasady efektywnej współpracy pomiędzy podmiotami publicznymi, nie tylko w warstwie technicznej integracji, ale również w zakresie przepisów prawa, współdzielenia danych i realizacji międzysektorowych procesów.

Marek Zagórski, sekretarz stanu w KPRM, powiedział: “Naszym celem jest m.in. uporządkowanie cyfrowych procesów zachodzących w państwie. To jeden z kluczowych warunków powodzenia cyfrowej transformacji w Polsce. Dzięki tym działaniom łatwiej będzie m.in. optymalizować koszty dalszej rozbudowy i utrzymania infrastruktury teleinformatycznej, co w efekcie podniesienie sprawność działania państwa”.

Na ia.gov.pl znajdą się narzędzia do wykorzystania w planowaniu, budowie i rozwoju krajowych i europejskich e-usług, a także standardy, rekomendacje i komponenty do wykorzystania w budowie i rozwoju elektronicznych usług publicznych, w tym:

  • Informacje poświęcone inicjatywom i pracom z obszaru interoperacyjności oraz podejścia architektonicznego podmiotów i organizacji,
  • Materiały przedstawiające podstawę prowadzenia i zakres realizowanych prac z obszaru interoperacyjności i architektury,
  • Materiały pozwalające na podnoszenie kompetencji z obszaru interoperacyjności i architektury,
  • Rozwiązania, standardy, rekomendacje i komponenty do wykorzystania w budowie oraz rozwoju elektronicznych usług publicznych.

Więcej o portalu dowiecie się z poniższego materiału wideo:

Źródło: gov.pl

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...