TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

5G to dopiero początek  

Na targach Mobile World Congress 2024 w Barcelonie firma Huawei przekonywała, że technologia 5G to za mało. Zaprezentowała serię produktów i rozwiązań opartych na technologii 5.5G. Wezwała też branżę do wdrożenia takich rozwiązań i stworzenia podstaw ICT do rozwoju właśnie 5.5G

Huawei proponuje Telecom Foundation Model, czyli rozwiązanie wspierające innowacje w usługach, poprawę efektywności operacyjnej oraz lepszą wydajność sieci. Tak określono cele technologii 5.5G.

–  Model Telecom Foundation wykorzystuje nasze mocne strony w inteligentnych technologiach i oferuje dwa rodzaje zastosowań, które umożliwią operatorom lepsze wykorzystanie potencjału ich personelu, co z kolei zwiększy poziom satysfakcji klientów i poprawi wydajność sieci – stwierdził Yang Chaobin, członek zarządu Huaweia i prezes ds. produktów oraz rozwiązań ICT

Komercyjne zastosowani F5.5G w produktach optycznych

Firma Huawei zaprezentowała też trzy w pełni optyczne rozwiązania zaprojektowane w celu pomocy operatorom telekomunikacyjnym w budowie w pełni optycznej sieci docelowej F5.5G. Są to:
–  OptiX OSN 9800 K36 – produkt typu OTN (Optical Transport Network), skierowany na potrzeby centrów danych,
– OptiXaccess MA5800T – inteligentne urządzenie typu OLT (Optical Line Terminal),
–  iFTTR OptiXstar F50 – pierwszy na rynku produkt FTTR+X, który umożliwia budowę ultraszerokopasmowych sieci szkieletowych.

Cel, jaki stawiany są przed produktami, to przyspieszenie rozwoju ultra szerokopasmowego łącza 10G. Pozwoli to na komercyjne wykorzystanie F5.5G.

–  Rok 2024 to pierwszy rok komercyjnego wdrożenia F5.5G, co oznacza, że sieci stacjonarne zrobią kolejny krok naprzód. Podążając za rozwojem ultraszerokopasmowej sieci 10G, Huawei wprowadził na rynek trzy zaawansowane, w pełni optyczne rozwiązania, aby pomóc operatorom zbudować docelową optyczną sieć F5.5G z podstawowymi funkcjami “1+3+4”, stale poszerzając zakres usług i dalej rozwijając inteligentny świat – powiedział Bob Chen, prezes linii produktów optycznych Huawei przy okazji prezentacji jej rozwiązań.

Rozwiązania Net5.5G dla operatorów telekomunikacyjnych

Kolejne rozwiązania zaprezentował Leon Wang. Te są dostosowane do Net5.5G. To:
– mobilny backhaul,
– sieć kampusowa,
– konwergentny transport,
– sieć centrów danych.

Mają zapewnić operatorom telekomunikacyjnym pełne wsparcie.

Mobilny backhaul Net5.5G ma pozwolić na stworzenie ultranowoczesnej sieci obsługującej aplikacje, które wymagają dużego transferu danych. W ofercie firmy są routery stacji bazowej, obsługujące standardy łączności od 25GE do 400GE, które są kompatybilne z sieciami 4G, 5G i 5G-A. Dostępne są także produkty z serii Wi-Fi 7. Sprzęt umożliwia konwergentny transport Net5.5G poprzez oferowanie sieci o dużej gęstości (400GE), obsługujących wiele połączeń 10Gbps.

Huawei ma w planach współpracę z partnerami z branży. Pozwoli to formie wspierać rozwój sieci w całym procesie jej powstawania – od etapu konceptualizacji do wdrożenia

–  Naszym celem jest realizacja założeń technologii Net5.5G i napędzanie dalszego rozwoju operatorów – podsumował Leon Wang, prezes linii produktów komunikacji danych Huawei.

W swoim wystąpieniu Liu Kang, prezes departamentu marketingu i sprzedaży rozwiązań sieciowych, stwierdził, że 5G stało się koniecznością dla cyfryzacji przemysłu. Ale to przejście  na 5.5G 10-krotnie zwiększy możliwości sieci. Szybsza reakcja branży i wdrożenie nowej technologii to jeszcze szybsza inteligentna transformacja cyfrowa.

– W dobie informatyzacji, przyspieszenie transformacji cyfrowej jest możliwe tylko poprzez połączenie technologii AI z wiedzą telekomunikacyjną i ogromnymi danymi zgromadzonymi przez operatorów – podsumował Bruce Xun, wiceprezes ds. globalnych usług Ttechnicznych, Huawei.

Źródło: telepolis.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...