TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

W branży technologicznej wszyscy są równi. Czy faktycznie?

Branża technologiczna od zawsze uważana była za otwartą i równą dla wszystkich. Jednakże, patrząc na dostępne dane i badania, wydaje się, że ta teza jest daleka od rzeczywistości.

Według niedawno opublikowanych danych firmy konsultingowej McKinsey & Company, jedynie 22 proc. wszystkich stanowisk w branży technologicznej zajmowane jest przez kobiety. Co więcej, prognozy ekspertów nie napawają optymizmem – przewidują one, że udział kobiet w tej branży będzie się zmniejszać, osiągając zaledwie 21 proc. w 2027 roku.

Dlaczego więc kobiety tak rzadko decydują się na karierę w branży technologicznej? Jedną z możliwych przyczyn może być sposób, w jaki są one traktowane w tym środowisku pracy. Co ciekawe, większość mężczyzn pracujących w IT nie dostrzega problemu dyskryminacji płci.

Zebrane dane to wynik badań przeprowadzonych przez firmę rekrutacyjną Nigel Frank International, w których uczestniczyło ponad 1300 mężczyzn z firm takich jak Amazon Web Services, Salesforce czy Microsoft. Zaskakujące jest to, że aż 80 proc. respondentów nie zauważyło żadnych przejawów dyskryminacji kobiet w swoich miejscach pracy.

Jednakże, jak komentuje James Lloyd-Townshend, prezes Nigel Frank International, ci, którzy sami nie doświadczają dyskryminacji, często ignorują jej istnienie. Dlatego też konieczne jest zaangażowanie i wsparcie mężczyzn w dążeniu do stworzenia bardziej bezpiecznego środowiska pracy.

Podobnego zdania jest Anna McDougall, dyrektorka działu produktu i technologii w firmie Axel Springer National Media & Tech. Jej zdaniem, zwiększenie liczby kobiet w branży technologicznej to tylko pierwszy krok do uzdrowienia sytuacji. Równie ważne jest stworzenie środowiska, w którym kobiety będą czuły się akceptowane i doceniane.

Niestety, problem dyskryminacji wciąż istnieje, co potwierdzają wyniki ankiet przeprowadzonych przez firmę technologiczną Web Summit. Ponad połowa respondentek doświadczyła seksizmu w swojej pracy, a 47 proc. z nich uważało, że ich firma nie podejmuje wystarczających działań przeciwdziałających dyskryminacji płci.

Anna McDougall zauważa, że część mężczyzn może być ignorantem w kwestii problemów kobiet w miejscu pracy z powodu własnych niepewności lub potrzeby uzasadnienia swojego sukcesu.

Raport Kobiety w IT 2024 opracowany przez No Fluff Jobs ujawnia ponadto, że ponad jedna trzecia kobiet z branży IT uważa, iż ich wynagrodzenia są niższe w porównaniu do mężczyzn na analogicznych stanowiskach. Ponadto, badanie wskazuje, że znacznie więcej kobiet niż mężczyzn dostrzega większe trudności w wejściu do branży IT. Kobietom jest też trudniej negocjować wyższe zarobki.

Mimo postępów i wysiłków podejmowanych w celu zwiększenia równości płci w branży technologicznej, nadal pozostaje wiele do zmiany. Wspólne zaangażowanie i działanie wszystkich stron są niezbędne, aby osiągnąć równość w IT.

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...