Polki i Polacy mogą korzystać z aplikacji mObywatel już od 5 lat. Zrobiło to już dziewięć milionów z nich. Z każdym rokiem ta liczba rośnie.
– Liczba osób, które używają mObywatela sukcesywnie rośnie – aplikację pobrano już ponad 9 milionów razy. Dzięki niej obywatele mają w smartfonie dostęp do dokumentów takich jak prawo jazdy, czy mLegitymacja ucznia i studenta – powiedział minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w KPRM Cyfryzacja.
Od chwili wprowadzenia aplikacji mObywatel wciąż rośnie liczba osób, które z niej korzystają. 1 stycznia 2020 roku było to 776 600 zainstalowanych aplikacji. 30 listopada 2022 roku już 9 002 126 osób miało zainstalowaną aplikację.
W ostatnim półroczu najczęściej korzystano z takich funkcji mObywatela jak:
– mPojazd czyli dane z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu,
– mPrawo Jazdy czy cyfrowy dokument, który odwzorowuje uprawnienia do prowadzenia pojazdu,
– eRecepta, która zintegrowana jest z Internetowym Kontem Pacjenta,
– Karta Dużej Rodziny (KDR) będąca systemem zniżek i uprawnień dla rodzin „3+”.
Teraz trwają zaawansowane prace legislacyjne związane z mObywatelem. Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji przyjął projekt ustawy o aplikacji mObywatel. Ma on zacząć obowiązywać do połowy 2023 roku.
– Po wprowadzeniu ustawy o aplikacji mObywatel, dokumenty w aplikacji będą zrównane z dokumentami tradycyjnymi, co jest przełomowym rozwiązaniem – zapewnia minister Andruszkiewicz.
Źródło: gov.pl
Czytaj także: