TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

4,9 proc. CAGR dla rynku internetu mobilnego

CAGR dla wartości rynku internetu mobilnego w Polsce w latach 2021-2026 ma wynieść 4,9 proc. To prognoza firmy PMR. Najlepiej ma rozwijać się segment usług „data”.

CAGR to skumulowany roczny wskaźnik wzrostu.  W ciągu 6 lat wartość ta ma wzrosnąć o 4,9 proc.

„Na lata 2021-2026 PMR prognozuje kontynuację trendów wzrostowych na rynku internetu mobilnego w Polsce, zarówno w ujęciu ilościowym, jak i jakościowym. Na poziomie wolumenu z roku na rok trend wzrostowy będzie jednak malejący. W dużej mierze będzie to pochodną nasycania się rynku i efektu skali, co ogranicza dalszą ekspansję.” – można przeczytać w prognozie.

Wzrost ma być głównie kwestią segmentu „data” w telefonach. To zwiększone zużycie danych mobilnych w smartfonach czy sprzedaż taryf z dostępem do 5G.

Jednak sprzedaż związana z rozwojem 5G nie ma odnotować skokowego wzrostu przychodów. Według PMR w kolejnych latach ceny taryf 5G zostaną obniżone. A to sprawi, że nawet większa liczba abonentów 5G nie przełoży się na znacząco wyższe przychody w tym zakresie.

PRM nie przewiduje tak że, by Polacy masowo decydowali się na łącza mobilne w dostępie „modem/karta + komputer”.

Rok 2020 to zgodnie z danymi PMR wzrost wartości rynku internetu mobilnego w Polsce o 7 proc.. Osiągnął on poziom 6,2 mld zł. To ¼ całkowitych przychodów operatorów komórkowych.

Źródło: inwestycje.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze