300 mld euro potrzebuje Unia Europejska na rozwój 5G

254

By skutecznie wdrożyć sieć 5G w krajach UE trzeba zainwestować 300 mld euro – to dane podane przez Boston Consulting Group (BCG). Analitycy twierdzą też, że poza nakładami finansowymi należy też zmienić przepisy unijne, by pozwolić operatorom na większą swobodę biznesową.

Reuters poinformował o analizach wykonanych przez Boston Consulting Group (BCG). Raport zawiera prognozy nakładów na siec 5G oraz analizę otoczenia biznesowego wokół tej technologii.

Eksperci przekonują, że w celu skutecznego wdrożenia sieci 5G do roku 2025, trzeba zainwestować 300 mln euro. Połowa miałaby umożliwić pełne uruchomienie 5G w krajach wspólnoty. Druga połowa to pieniądze potrzebne na modernizację infrastruktury potrzebnej do uzyskania dużych prędkości transferu danych.

UE wiąże duże nadzieje z rozwojem 5G i jego wsparciem  w wychodzeniu gospodarek krajów wspólnoty z kryzysu po Covdi-19 – zaznaczają twórcy raportu.

Jednak operatorzy funkcjonujący w krajach unijnych niechętnie inwestują w rozwój w obszary związane z 5G. Chodzi o systemy autonomicznej jazdy czy IoT.

Dodatkową przeszkodą na drodze do pełnego wdrożenia 5G są niektóre zbyt restrykcyjne przepisy unijne. Utrudniają one przedsiębiorcom swobodę przez ograniczenia dotyczące fuzji obniżających koszty czy współdzielenia infrastruktury dla wprowadzania wspólnych rozwiązań w zakresie 5G.

Dlatego potrzebne są nie tylko znaczne inwestycje, ale też zmiany w obrębie unijnego prawa.

Źródło: wirtualnemedia.pl