Stacja off-grid zasilana słońcem

Orange uruchomił w Wielkopolsce stację bazową z modułami fotowoltaicznymi dostarczającymi jej energię. Uzupełniona jest magazynem energii i agregatem DC. Jest to zatem pierwszy pełny obiekt off-grid, czyli niepodłączony do sieci energetycznej. A Słońce zapewnia mu 70 proc. energii do działania.

Stacja postawiona jest na polanie przy autostradzie A2. Zapewnia zasięg 4G/LTE mieszkańcom okolic Zbąszyna i Łomnicy, ale tez podróżującym. Z uwagi na fakt, że w pobliżu nie ma sieci energetycznej, trzeba było znaleźć alternatywne rozwiązanie zasilania.

Dlatego zastosowano panele słoneczne o mocy 10 kWp z magazynem energii zbudowanym z baterii litowo-jonowych. Ma to zapewnić 70 proc. zapotrzebowania stacji na energię. W przyszłości możliwe będzie zwiększenie o 10 proc. udziału zielonej energii w zaopatrywaniu stacji.

Żeby jednak stacja pracowała w trybie ciągłym, instalacja uzupełniona jest agregatem DC. To sposób na optymalizację elementów systemu i zabezpieczenie przed stratami energetycznymi. Obecnie agregat zasilany jest olejem opałowym, ale w przyszłości paliwem ma być gaz LPG.

System wyposażony jest też w zdalne zarządzanie. Pozwala to na maksymalne wykorzystanie udziału zielonej energii oraz nieprzerwane działanie. Algorytm sterowania wykorzystuje prognozy pogody i monitoruje stan elementów systemu. Wszystko w celu optymalizacji parametrów pracy.

Projekt tej stacji to pilot komercyjny. Przygotowany i rozwijany jest we współpracy z firmą NetWorkS! w oparciu o system N!BOX. Chociaż stacja już działa, to prace rozwojowe będą trwać jeszcze do końca roku. Ma ona szansę stać się przykładem modelowym. W przyszłości możliwe będzie wykorzystywanie podobnych stacji w innych miejscach.

Źródło: biuroprasowe.orange.pl