TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

2,1 mln euro wydały dwa resorty po ataku hakerskim

Co najmniej 2,1 mln euro musiały wydać ministerstwa pracy i ubezpieczeń społecznych w Hiszpanii przez atak hakerski. Takie dane szacunkowe podał rząd. Całą sprawę opisano w dzienniku  „El Independiente”.

Podana kwota obejmuje tylko wydatki na szybkie przywrócenie funkcjonowania stron internetowych resortów. Pełne straty są jeszcze wyższe.

„Ministerstwo przeciwdziałania wykluczeniu, ubezpieczeń społecznych i migracji oraz ministerstwo pracy i gospodarki społecznej tylko na pilną konieczność rozwiązania sytuacji wynikłej z ataku hakerskiego wydały 2,1 mln euro w ramach umów z wyspecjalizowanymi firmami” – napisał „El Independiente”.

Do ataku doszło 9 czerwca 2021 r. A do tej pory obie strony nie odzyskały pełni działania. Podobnie wygląda sytuacja sieci internetowej, z której korzystają pracownicy tych ministerstw.

W związku z całą sytuacją od połowy lipca hiszpańska rada ministrów podjęła siedem nadzwyczajnych decyzji w celu rozwiązania problemów.

Służby hiszpańskie podały też, że w czasie pandemii zwiększyła się liczba ataków hakerskich. Atakowane były instytucja publiczne takie jak urzędy państwowe czy placówki medyczne. Eksperci uznają, że działania te podejmowane są głównie przez hakerów z Rosji i Chin.

Źródło: cyberdefense24.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...