2 mld euro na cyfryzację i sieci szerokopasmowe

W poniedziałek ruszyły konsultacje społeczne Umowy Partnerstwa. Jest to najważniejszy dokument określający cele, na jakie Polska przeznaczy fundusze europejskie w latach 2021-2027. Projekt Umowy Partnerstwa przygotowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Konsultacje obejmą wszystkie województwa.

Umowa Partnerstwa określa cele i sposób inwestowania funduszy unijnych z polityki spójności. W przyszłej perspektywie Polska dostanie 72,2 miliarda euro. Dodatkowo przypadnie nam w udziale 3,8 miliarda euro z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. To w sumie 76 mld euro na najbliższe lata.

Pieniądze w ramach polityki spójności będą przeznaczone na cyfryzację oraz rozwój infrastruktury szerokopasmowej. Pomogą one przyspieszyć cyfryzację kraju. Do tego dochodzi finansowanie realizacji inwestycji w innowacje.

Programy krajowe zbliżone są do tych już realizowanych. Dlatego kontynuowany będzie program Cyfrowa Polska, na który przewidziane są 2 mld euro. Pieniądze będą przeznaczone m.in. na cyfryzację i sieci szerokopasmowe.