TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

150 mln zł dla polskich artystów od Spotify

Spotify po raz pierwszy udostępniło dane o przychodach polskich artystów z platformy. W 2023 r. zarobili oni 150 mln zł. To wzrost o 20 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

Spotify od lat wspiera rozwój polskiego przemysłu muzycznego. Prowadzi programy, które promują lokalne talenty w kraju, ale też za granicą. Teraz platforma pokazuje, jakie są tego efekty, przynajmniej w jej obrębie. Świadczy o tym to, ile polscy artyści zarobili na streamingu muzyki.

Spotify płaci polskim artystom

Spotify przekazuje płatności właścicielom praw do muzyki. Są to wytwórnie i wydawcy. Ci z kolei płaca artystom takim jak kompozytorzy, autorzy i wykonawcy. Spotify jest jedną z platform, które zajmują się streamingiem muzyki, więc to tylko część dochodów artystów z tego typu dystrybucji ich twórczości.

W 2023 r. tylko ze Spotify polscy artyści otrzymali 150 mln zł. To wzrost o 20 proc. w stosunku do roku 2022. Ponad połowa tych pieniędzy trafi do niezależnych artystów czy niezależnych wytwórni płytowych.

–  Cieszę się, że po raz pierwszy możemy w przejrzysty sposób podzielić się tym, jakie przychody generują polscy artyści dzięki Spotify. To naprawdę inspirujące widzieć znaczące postępy poczynione w promowaniu polskiej muzyki zarówno w kraju, jak i za granicą. Dodaje nam to energii do podejmowania kolejnych inicjatyw – mówi Mateusz Smółka, Music Team Lead w Spotify.

Większe pieniądze ogólnie przekazywane polskim artystom, to też większe ich przychody indywidualne. W 2023 liczba tych twórców, którzy zarobili ponad 100 000 złotych na tantiemach ze Spotify wzrosła o 25 proc. w porównaniu z rokiem 2022. W ciągu ostatnich pięciu lat ten wzrost jest pięciokrotny.

Źródło: bankier.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...