TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Odpowiedzialność za zobowiązania osób prowadzących działalność gospodarczą oraz osób wchodzących w skład spółek

Prowadzenie działalności gospodarczej, niezależnie od jej formy, wiążę się z zaciąganiem różnego rodzaju zobowiązań, a także z obowiązkiem uiszczania podatków. W dzisiejszym artykule omówię zasady odpowiedzialności za zobowiązania cywilne zarówno osób prowadzących działalność gospodarczą w ramach jednoosobowych działalności gospodarczych oraz spółek cywilnych, jak i samych spółek kapitałowych i osobowych oraz osób wchodzących w ich skład.

Jednoosobowa działalność gospodarcza i spółka cywilna

Nieograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania ponosi osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą. Za zobowiązania cywilne i podatkowe ponosi ona odpowiedzialność całym swoim majątkiem. 

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mogą „tworzyć spółki cywilne”. Spółki te nie mają osobowości prawnej, ale są reprezentowane przez swoich wspólników. Ich celem jest dążenie do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego.

Dostęp tylko dla zalogowanych użytkowników

Michał Latuszewski
Michał Latuszewski
radca prawny, partner zarządzający kancelarii KLARP. Specjalizuje się w prawie nowych technologii, w szczególności w obsłudze branży telekomunikacyjnej oraz IT

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze