TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

12 godzin na reakcję w czacie RCS. Nowa forma phishingu

Nowa forma oszustwa wykorzystuje formę czatu RCS. Jednak mechanizm jego jest podobny jak w przypadku wielu poprzednich, które opierały się na SMS-ach. Rzecz dotyczy problemów z dostarczeniem paczki, a odbiorca ma jedynie 12 godzin na ich rozwiązanie.

Przestępcy znajdują ciągle nowe sposoby na złapanie odbiorców w pułapkę, która doprowadzi ich do przekazania danych lub pieniędzy. Najnowszy przypadek to czat RCS rozpoczęty przez nieznany numer z kierunkowym +92.

Treść tych komunikatów jest typowa dla innych form phishingu czy smishingu, dlatego łatwo zorientować się, że to kolejna próba oszustwa. Wygląda to jak w przypadku typowego SMS-a o paczce, w którym nadawca sugeruje problem z dostarczeniem paczki z uwagi na niekompletny adres.

Wykorzystywana jest presja czasu, gdyż odbiorca ma uzupełnić adres pod linkiem, który aktywny jest jedynie przez 12 godzin. Po tym czasie paczka przepadnie.

Oczywiście link umieszczony w wiadomości prowadzi do fałszywej strony. Znajdujący się na niej formularz służy przestępcom do wyłudzenia danych osobowych oraz loginu i hasła do banku lub kompletnego numeru karty płatniczej.

Posiadając takie dane przestępcy często podpinają kartę do usług, które pobierają niewielkie kwoty z konta w dużych odstępach czasu. Jeśli ktoś nie kontroluje na bieżąco sytuacji na koncie, może upłynąć wiele czasu zanim się zorientuje, że padł ofiarą kradzieży.

Źródło: dobreprogramy.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze