Zwiększy zasięg Wi-Fi. Smart tapeta do zadań specjalnych

431

Inteligentna tapeta do inteligentnych urządzeń – tak zachwalają swój nowy wynalazek naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT). To materiał, który umieszczony został na ścianie, a w środku niej ukryte zostały niewielkie anteny. W ten sposób zwiększymy sygnał Wi-Fi w całym domu czy też pomieszczeniu.

Może wynalazek amerykańskich naukowców nie wygląda zbyt pięknie, ale to prototyp. Najpierw więc sprawdzana jest funkcjonalność. Tapeta RFocus, bo o niej mowa, zawiera 3720 niewielkich anten we wnętrzu cienkiego materiału o powierzchni 6 m kw.

Nie wymaga żadnego zasilania, a działa jak lustro, które odbija sygnał Wi-Fi dalej, niczym światło. Z testów wynika, że może wzmocnić moc sygnału w pomieszczeniu nawet dziesięciokrotnie. A nie kosztuje zbyt wiele. Stworzenie jednej antenki to wydatek rzędu kilku centów.

Twórcy tej smart tapety zapewniają, że system RFocus może być wykorzystywany również w w fabrykach czy magazynach. Ich zdaniem mogłaby świetnie zastąpić różnego rodzaju czujniki monitorujące pracę maszyn czy stany magazynowe.

Źródło: Massachusetts Institute of Technology