Zmiany w teście Margin Squeeze i warsztaty online

Urząd Komunikacji Elektronicznej zamierza modyfikować test Margin Squeeze. Przy okazji planuje również warsztaty on-line dla przedstawicieli rynku telekomunikacyjnego.

Test MS to narzędzie umożliwiające zweryfikowanie wysokości opłat za usługi hurtowe (BSA, LLU, VULA), które świadczone są na sieci POPC wybudowanej ze środków przyznanych w ramach II, III i IV konkursu. Opublikowano je 24 kwietnia 2019 r., a zaktualizowane zostało 31 maja 2021 r.

Teraz Urząd Komunikacji Elektronicznej jako instytucja o charakterze specjalistycznym w osi I Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC) planuje kolejne zmiany w Teście MS. Wynika to z doświadczeń, jakie UKE ma po stosowaniu narzędzia i odkryciu, jakie obszary są najbardziej problematyczne dla Operatorów Sieci Dostępowych oraz Operatorów Korzystających.

Modyfikacji będzie podlegał zarówno sam Test MS, jak i Opis narzędzia. Prace obejmą analizę opłat i kosztów ujętych w Teście MS, sposoby określania kosztów sieciowych i detalicznych czy obowiązki związane z przekazywaniem przez operatorów danych do UKE. Zmiany mają prowadzić do lepszego dostosowania narzędzia do potrzeb przedstawicieli rynku telekomunikacyjnego.

Warsztaty online dla przedstawicieli branży

19 września 2023 r. odbędą się warsztaty online dla przedstawicieli rynku telekomunikacyjnego. Tematem warsztatów będzie problematyka związana z testem Margin Squeeze (Test MS), planowane zmiany Teście MS i Opisie narzędzia oraz najważniejsze kwestia funkcjonowania Testu MS.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, a warsztaty rozpoczynające się o godzinie 11:00 mają potrwać trzy godziny.

Zainteresowani udziałem w warsztatach powinni wysłać zgłoszenie na adres: maciej.siek@uke.gov.pl. W mailu należy wskazać dwie osoby do uczestniczenia w warsztatach wraz z ich adresami mailowymi. Czas na to jest do 14 września 2023 r.

Źródło: UKE