TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Zmiany w pensji minimalnej. Tym razem zgodne z dyrektywą UE

W 2024 roku wejdzie w życie ustawa wdrażająca dyrektywę unijną ws. minimalnych płac. Jest już prawie gotowa i zmieni w sposób znaczący to, jak rozpatrywana jest pensja minimalna. Nowe przepisy dotyczą zasad jej wyliczania.

– Ustawę wdrażającą tę dyrektywę już mamy w ministerstwie w zasadzie gotową – mówi Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministerka rodziny, pracy i polityki społecznej.

Polska  jest zobowiązana do wdrożenia unijnej dyrektywy o minimalnych płacach w UE. W UE została ona przyjęta 19 października 2022 roku. Parlament Europejski i Rada UE określają w niej kwestie adekwatności wynagrodzeń na terenie całej UE.

Państwa członkowskie – w tym Polska – posiadające pensje minimalną, mają wprowadzić zmiany w swoich systemach dostosowujące je do unijnej dyrektywy. Czas na to maja do 15 listopada 2024 roku.

Co zmieni się w pensji minimalnej?

Przede wszystkim wyliczanie pensji minimalnej będzie odbywało się z pominięciem premii i dodatków. Obecnie płaca minimalna nie równa się płacy zasadniczej. Przy nowych zasadach będą tożsame. Natomiast premie i inne dodatki stanowić będą dodatek do minimalnego wynagrodzenia.

W ustawie wdrażającej dyrektywę unijną ws. minimalnych płac zostanie również prowadzona zasada dotyczące tego, jaki procent średniego wynagrodzenia powinna stanowić płaca minimalna.

Ile wynosi pensja minimalna w 2024 roku?

Od 1 stycznia 2024 r. wysokość minimalnego wynagrodzenia w Polsce wynosi 4242 zł brutto. W tej kwestii nastąpi zmiana 1 lipca 2024 r. Wtedy pensja minimalna wyniesie 4300 zł.

Zmienia się również stawka godzinowa na umowach cywilnoprawnych. Od 1 stycznia2024 r. wynosi 27,70 zł brutto. Od 1 lipca 2024 r. będzie to 28,10 zł brutto.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...