TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

NASA bada możliwości internetu w kosmosie

NASA szuka sposobów na zrewolucjonizowanie misji kosmicznych w przyszłości. Jednym z rozwiązań, które mają szansę się sprawdzić, jest internet w kosmosie. Ma pozwolić na wydajną komunikację między Ziemią a dalszymi zakątkami Układu Słonecznego. Testy technologii przeprowadzone na sondzie Psyche przekroczyły oczekiwania.

Technologię nazwano Deep Space Optical Communications (DSOC). Pierwszy test na sondzie Psyche przeszła w grudniu 2023 r. W jego trakcie na odległość około 31 mln km udało się przesłać obraz w jakości 4K. Uzyskano transfer danych na poziomie 267 Mbps. Już te efekty przekroczyły oczekiwania NASA, a to nie koniec możliwości DSOC.

Przy kolejnych testach postanowiono postawić na większe odległości. Z dystansu 225 mln km technologia osiągnęła transfer na poziomie 25 Mbps. To również zaskoczyło NASA, gdyż na takiej odległości za wynik zadowalający uznałaby 1 Mbps.

Obecnie sonda Psyche, na której wykonywano testy, jest w drodze do asteroidy o tej samej nazwie, znajdującej się w pasie asteroid pomiędzy Marsem a Jowiszem. Jednak kolejne testy NASA chce przeprowadzić dopiero, gdy sonda znajdzie się na Marsie.

Do czego służy kosmiczny internet?

Testy DSOC mają umożliwić NASA w przyszłości zastosowanie efektywnej komunikacji z astronautami. Także w przypadku wysłania ich na Marsa. To także optymalizacja transferu danych między dwiema planetami. Testy DSOC są ważnym krokiem do zrozumienia i pokonania wyzwań związanych z komunikacją międzyplanetarną. Nawet jeśli realne zastosowanie technologii pojawi się dopiero w latach 40. XXI, gdy ewentualnie pojawią się misje załogowe na Marsa.

Źródło: onet.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...