TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Zmiana standardu nadawania. Kanały TVP znikną z wielu telewizorów

Zmiany standardu telewizji naziemnej to długotrwały proces z wieloma przeszkodami. 14 grudnia 2023 r. obejmą one nadawanie dla MUX-3. Zawiera on programy TVP, które dotychczas można było bez przeszkód oglądać w telewizji naziemnej. Po tej zmianie będzie to niemożliwe.

Dla wielu osób zmiana standardu nadawania kanałów MUX-3 będzie niezauważalna. Zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2 były przeprowadzane w ubiegłym roku i większość stacji jest już w nim nadawanych. Wyjątek stanowiły kanały TVP, którym pozwolono na dalsze nadawanie w starym standardzie.

 Wywołało to wiele dyskusji, gdyż inni nadawcy uznawali, ze jest to niesprawiedliwe i ingeruje w konkurencyjność stacji. W dodatku odbiorcy, którzy nie zainwestowali w nowocześniejsze sprzętu mieli ograniczony dostęp do przekazów medialnych i mogli korzystać jedynie ze stacji TVP.

Co zrobić, by odbierać wszystkie kanały?

Teraz to się zmieni, gdyż 14 grudnia 2023 r. kanały dostępne na MUX-3 nadawane w standardzie telewizji cyfrowej DVB-T również przejdą do DVB-t2.

–  Problem może dotyczyć tylko tych osób, które dotychczas ograniczały się do oglądania programów TVP, takich jak TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Historia, TVP Sport, TVP Kultura czy TVP Rozrywka. W ich przypadku sprawdzenie czy ich telewizor jest gotowy na nowy standard, jest dość proste: wystarczy wyszukać programy nadawane na MUX-1 i MUX-2, np. TV Trwam HD, Stoplatka HD, albo Polsat HD –  mówi Milena Górecka, naczelniczka Departament Polityki Konsumenckiej UKE.

W przypadku, gdy ktoś nadal nie posiada odbiornika pozwalającego mu na odbiór telewizji w nowym standardzie, nie musi od razu wymieniać całego urządzenia. Na rynku dostępne są specjalne dekodery, których ceny wahają się od 100 do 200 zł. Nie jest to zatem tak znaczący wydatek, jak zakup nowego telewizora. Obecnie sprzedawane w Polsce dekodery telewizji naziemnej i telewizory muszą umożliwiać odbiór telewizji naziemnej w standardzie DVB-T2/HEVC.

Warto też zainteresować się, czy inne osoby – głównie seniorzy przyzwyczajeni do tradycyjnej telewizji, nie maja problemów z odbiorem kanałów w nowym standardzie.  

Informacje na temat tego, jak dobierać kanały w nowym standardzie znajdują się na stronie telewizjanaziemna.pl. Tam można również sprawdzić posiadany odbiornik pod kontem dostosowania do standardu DVB-T2/HEVC. Po wpisaniu marki i modelu telewizora wyświetlą się parametry urządzenia wraz z informacjami o odbieranym standardzie.

Należy także zwrócić uwagę na prawidłowe ustawienie anteny w kierunku nadajnika. Informacje o właściwym dla danej lokalizacji kierunku ustawienia anteny telewizyjnej można znaleźć na stronie: emimaps.emitel.pl.

–  Nowy standard to lepsza jakość obrazu i dźwięku – wszystkie programy będą bowiem nadawane w jakości HD. Oznacza to choćby, że takie programy jak TVP3 i TVP Historia będą po zmianie dostępne w znacznie lepszej rozdzielczości obrazu i z lepszym dźwiękiem – dotychczas bowiem nadawane były tylko w standardowej rozdzielczości – wyjaśnia Milena Górecka – Zmiany w nadawaniu telewizji to także możliwość oferowania przez nadawców nowych atrakcyjnych usług, w tym usługi telewizji hybrydowej HbbTV, czyli m.in. wyświetlanie dodatkowych informacji o aktorach grających w filmie, składach drużyn piłkarskich czy też możliwość zakupu produktów podczas ich prezentacji od razu z poziomu telewizora – dodaje.

Zmiana standardu – kiedy nastąpi?

Ale żeby to wszystko zadziałało potrzebna jest migracja do nowego standardu. Rozpocznie się ona w nocy z 14 na 15 grudnia 2023 r. Od tego momentu standard DVB-T2/HEVC dla MUX-3 zosatnie wprowadzony dla Polski zachodniej. Obejmie województwa:
– zachodniopomorski,
– pomorskie,
– lubuski,
– wielkopolskie,
– kujawsko-pomorskie,
– łódzkie,
– dolnośląskie,
– opolskie,
– śląskie.

Druga tura migracji odbędzie się w nocy z 18 na 19 grudnia 2023 r. Wtedy standard obejmie Polskę wschodnią, czyli województwa:
– woj. warmińsko-mazurskie,
– podlaskie,
– mazowieckie,
– lubelskie,
– świętokrzyskie,
– małopolskie,
– podkarpackie.

Od 19 grudnia 2023 r. standard DVB-T2/HEVC będzie obowiązywał dla wszystkich kanałów cyfrowej telewizji naziemnej w całym kraju.

Źródło: uke.gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze