TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Francja, Niemcy i Włochy mają porozumienie w sprawie AI

Porozumienie w sprawie regulacji sztucznej inteligencji wypracowały Francja, Niemcy i Włochy. Opierają się one na transparentności i konkretnych zasadach postępowania. Według niemieckiego Ministerstwa Gospodarki przepisy i kontrola państwa powinny dotyczyć zastosowania AI, a nie jej samej.

Reuters podał informacje o osiągnięciu porozumienia w sprawie sposobu regulowania sztucznej inteligencji w przyszłości. Regulacje zawierają zobowiązaniami zarówno dla dużych, jak i małych dostawców z obszaru sztucznej inteligencji w UE. Jednak są one dobrowolne. Niemieckie Ministerstwo Gospodarki jest zdania, że kontrola państwa nie powinna dotyczyć samej sztucznej inteligencji, tylko sposobów jej stosowania.

Parlament Europejski w sprawie AI

W czerwcu br. Parlament Europejski przedstawił ustawę o sztucznej inteligencji. Ma na celu zapobieganie zagrożeniom dla bezpieczeństwa, które wynikają z rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję. Jednocześnie wprowadzane regulacje nie mają spowalniać rozwoju tej technologii.

Na początku proponowane przez PE regulacje mają dotyczyć tylko największych dostawców sztucznej inteligencji pochodzących z USA. Jednak Komisja Europejska, Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej mają świadomość pozorność tego typu rozwiązań. Zasady postępowania i transparentności powinny być wiążące dla wszystkich i respektowane z mocą prawną, by wprowadziły realne zmiany.

Podobnie jest w przypadku porozumienia wypracowanego przez Niemcy, Włochy i Francję. Zgodnie z nimi na razie na dostawców nie będą nakładane żadne sankcje. Nadal nie ma jasności, jak regulować funkcjonowanie i zastosowania AI.

Źródło: TVN24

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...