TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Zestawienie polskich węzłów wymiany ruchu internetowego w kontekście usług dla MiŚOT [z archiwum ICT]

 
[miejsce publikacji] ICT Professional, Nr 16 – Jesień 2017, strona 15.
[rubryka] Temat numeru

[autor] Redakcja

[tytuł] Zestawienie polskich węzłów wymiany ruchu internetowego w kontekście usług dla MiŚOT

_________________________________________________________________________________________
Punkt wymiany ruchu internetowego (ang. Internet Exchange Point, IXP), to punkt styku sieci wielu operatorów i dostawców treści. IXP to wydajna infrastruktura sieciowa (przełączniki L2 i L3), która umożliwia wymianę ruchu IP pomiędzy tymi sieciami na zasadzie peeringu, najczęściej w oparciu o protokół BGP. Wg raportu Hurricane Electric, na świecie jest kilkaset IXP, z czego w Europie znajduje się blisko 200. My przygotowaliśmy dla was zestawienie polskich węzłów, które świadczą usługi dla Małych i Średnich Operatorów Telekomunikacyjnych.
Ponad 10 lat temu Mały i Średni Operator Telekomunikacyjny miał do dyspozycji w zasadzie tylko jeden model dostępu do usług hurtowych: kupienie ich od większego, z reguły korporacyjnego, operatora funkcjonującego w jego zasięgu. Zjawiska, które nastąpiły w latach 2007-2010, obejmujące rozpoczęcie działalności pierwszych dostawców telewizji IP, oraz powstanie organizacji wspierających i reprezentujących MiŚOT, były przyczyną zmiany sposobu myślenia i realizacji działań na tym polu. Pierwsze wydarzenie wywołało szybkie zwiększenia się liczby transmisji międzymiastowych do węzłów telekomunikacyjnych, w których trzeba było samodzielnie odebrać usługi IPTV. Drugie rozpoczęło proces obniżania cen samej transmisji, telewizji IP, ale także szeroko pojętych usług Internetowych, które niejako “przy okazji” można było sobie zapewnić realizując samodzielnie dostęp do ośrodków koncentracji zasobów. Postępująca integracja środowiska MiŚOT pomogła jednocześnie w oddolnym tworzeniu się alternatywnych lub komplementarnych do istniejących węzłów telekomunikacyjnych, które wzbogaciły rynek o rozwiązania ekonomiczne, do tej pory trudno osiągalne dla tej grupy odbiorców. Wiele różnych usług i konkurujących dostawców, dostępnych prosto i tanio w węzłach to obraz współczesnego rynku zaopatrzenia hurtowego Operatorów Telekomunikacyjnych. Spróbujmy przyjrzeć się jakie możliwości czekają na tych, którzy rozpoczynają swoją drogę ku zapewnieniu swoim klientom szerokiej gamy usług, przy zachowaniu bardzo atrakcyjnego stosunku do ceny ich pozyskania.
Zestawienie punktów wymiany ruchu IP nie stanowi rankingu tychże węzłów. Jest jedynie zbiorem informacji, jakie redakcja uzyskała z danych ogólnodostępnych. Przedstawione informacje zostały potwierdzone i uzupełnione dodatkowo przy pomocy ankiet, korespondencji mailowej lub rozmów telefonicznych z przedstawicielami węzłów. Punkty IXP wymienione są alfabetycznie, a zawarte w zestawieniu dane nie są w żaden sposób interpretowane przez redakcję.

ZOBACZ ZESTAWIENIE TUTAJ

Michal.Koch
Michal.Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...