Relacja z Mikrotik Beer User Meeting

 
W zeszły czwartek tj. 9 listopada, odbyło się pierwsze wydarzenie z cyklu Mikrotik Beer User Meeting.
Incjatywa skupiła użytkowników systemu RouterOS i platformy RouterBoard.
Dla uczestników przygotowano niezwykle interesujące prelekcje: cykl wykładów rozpoczęto od tematu „Integracja uwierzytelniania tunelu L2TP/IPsec z Microsoft Active Directory” – prowadzonego przez Damiana Maca odnośnie integracji Mikrotik’a z instniejącą strukturą Active Directory. Pokazano konfigurację rozwiązania live i przetestowanie przez jednego z uczestników wydarzenia.
Wojtek Kujawa w pierwszej części swojego wystąpienia pt.”Mikrotik The DUDE”  zademonstrował podstawowe funkcje narzędzia The Dude, dodając do monitoringu dwa routery Mikrotik i jeden komputer z systemem Windows. W kolejnej części pokazał jak tworzyć własne funkcję, sondy oraz dodawać ręcznie OID na przykładzie pomiaru temperatury i napięcia wejściowego.
Łukasz Buczyński opowiedział natomiast, na przykładzie firmy Polcar, w jaki sposób wdrożono protokoł routingu dynamicznego OSPF, w organizacji posiadającej wiele odległych oddziałów. Case study nosiło nazwę „Połączenie oddziałów firmy za pomocą tuneli IPIP+IPSEC oraz routingu dynamicznego OSPF”.
Po częsci merytorycznej spotkania, odbył się konkurs z nagrodami.
Nie zabrakło też czasu na wymianę doświadczeń pomiędzy uczestnikami.
MBUM w liczbach:
– Ponad 60 uczestników
– 3 prelekcje
– 100 piw
– 10 pizz
linki do prezentacji:
http://mbum.pl/archive/DamianMac-AD-IPsec.pptx
http://mbum.pl/archive/WojciechKujawa-Dude.pptx
http://mbum.pl/archive/LukaszBuczynski-ospf.pdf