TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Apel ZNP w sprawie zdalnego nauczania

Związek Nauczycielstwa Polskiego apeluje do rządu, aby już teraz zacząć przygotowania do prowadzenia zdalnego nauczania od nowego roku szkolnego. A my przypominamy o świetnym, bezpłatnym narzędziu do edukacji online – TeleKlasie.

Szef związku Sławomir Broniarz zwraca uwagę, że jeżeli sytuacja epidemiczna radykalnie się nie poprawi, pełny powrót wszystkich uczniów do szkół będzie niemożliwy.

Przedstawiciel nauczycieli od kilku tygodni postuluje wprowadzenie testów na obecność koronawirusa dla wszystkich nauczycieli. Podejmuje również wątek organizacji nauki od 1 września. Jednym z postulatów związku jest możliwość przez każdego ucznia wypożyczenia komputera ze szkoły.

“Każde dziecko powinno mieć możliwość wypożyczenia komputera ze szkoły – podobnie jak nauczyciel i cały system logistyczny. Jest także kwestia podstawy programowej, przygotowania nauczycieli” – zauważa szef związku zawodowego.

Podjęcie wcześniej takich działań pozwoli na oszczędzenie czasu na niepotrzebne dywagacje, czy „egzamin po ósmej klasie powinien być, czy też nie, tylko przygotować się do nowego roku szkolnego”.

Minister edukacji Dariusz Piontkowski powiedział, że jeśli sytuacja epidemiczna nie pozwoli na powrót do szkół, będzie kontynuowane nauczanie na odległość. Dodał też, że resort stara się wspierać nauczycieli, m.in. przez platformę epodreczniki.pl.

“Chcemy stworzyć dodatkowe materiały dydaktyczne zarówno do nauczania ogólnokształcącego, jak i zawodowego. Część konkursów na tworzenie tych wielu tysięcy materiałów jest już rozpisana. Chcemy także wzbogacić platformę epodręczniki w nowe narzędzia, które umożliwią nauczycielom pracę za pomocą komunikatorów, aby nie musieli korzystać z komunikatorów komercyjnych” – zaznaczył.

Przypominamy, że w zdalnym nauczaniu można również korzystać z TeleKlasy. To inicjatywa środowiska małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych. Narzędzie to ma docelowo zapewnić platformę zdalnego nauczania dla polskich szkół.

Operatorzy proponują ten projekt całemu sektorowi edukacji w Polsce jako nieodpłatny wkład Fundacji Lokalni i Stowarzyszenia e-Południe w tworzenie rozwiązań na potrzeby edukacji zdalnej.

– Wyszliśmy z fazy testów, aktualnie współpracuje z nami kilkudziesięciu nauczycieli z kilkunastu szkół, projekt naturalnie się rozwija. Serwery są obecnie przygotowane na jednoczesne korzystanie z platformy przez 1500 osób, w miarę wzrostu zainteresowania będziemy systematycznie zwiększać tę liczbę i liczbę serwerów – mówi Kamil Kurek. – Chciałbym przy tej okazji serdecznie podziękować wszystkim, dzięki którym platforma teleklasa.lokalni.pl zaczęła działać, ponieważ w całości została ona stworzona przez wolontariuszy, działa zaś na serwerach udostępnianych przez naszych Aniołów Mocy Obliczeniowej.

Źródło: RMFM /isportal.pl

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...