Dwa “maszty 5G” w ogniu. Operatorzy apelują do rządu o interwencję

fot. Pixabay (zdjęcie ilustracyjne)

Maszty operatorów komórkowych w Łodzi zostały podpalone. Choć operatorzy Play i Plus mają takie podejrzenie, wprost o tym nie mówią. Zwracają się do rządu o “stanowcze ściganie przestępców niszczących maszty telekomunikacyjne i szerzących dezinformację”.  

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji zaapelowała do władz państwowych i mediów społecznościowych, by podjęły walkę z szerzącą się dezinformacją nt. wpływu technologii 5G na zdrowie. To reakcja na ostatnie wydarzenia w Łodzi i pożar dwóch masztów technologii 5G.

PIIT w piśmie formułuje ostrzeżenia, że jeżeli służby nie zareagują zdecydowanie, to może dojść do tragedii. Izba zwraca się również do “właścicieli największych portali społecznościowych funkcjonujących w Polsce”, aby podjęły one działania przeciwko stronom i użytkownikom rozpowszechniającym informacje o rzekomym wpływie pola elektromagnetycznego na zdrowie ludzkie oraz o tym, że koronawirus rozprzestrzenia się za sprawą infrastruktury sieci bezprzewodowych.

Do ataku odniósł się także Play. “W związku z doniesieniami o atakach na infrastrukturę telekomunikacyjną w Polsce operator sieci Play oświadcza, że takie czyny noszą znamiona działalności przestępczej wymierzonej w bezpieczeństwo państwa i obywateli. Operator podkreśla, że bezpieczeństwo oraz ochrona klientów i pracowników jest jego najwyższym priorytetem. Wszelkie tego rodzaju ataki są natychmiast zgłaszane odpowiednim organom ścigania na najwyższym szczeblu” – możemy przeczytać w oświadczeniu.

Tomasz Matwiejczuk, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Grupy Polsat, potwierdził, że zniszczeniu uległ również maszt T-Mobile, użytkowany przez Plusa. Natomiast informację, że to urządzenie T-Mobile wykorzystywał Plus potwierdził dziennikowi Konrad Mróz z biura prasowego pierwszej sieci.

Źródło: Rzeczpospolita / Money.pl