TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

ZCP o cyberbezpieczeństwie przy tworzeniu 5G

Związek Cyfrowa Polska przychyla się do wykluczania z zakupów sprzętu oraz usług od dostawców wysokiego ryzyka przy wdrażaniu technologii 5G. Jeśli dany sprzęt czy usługi mogłoby zagrozić obronności i bezpieczeństwu kraju, nie można ich dopuścić do funkcjonowania.

W konsultacjach prowadzonych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej dotyczących zapowiedzianej aukcji na częstotliwości z pasma 3,6 GHz (3,4-3,8 GHz) brał udział Związek Cyfrowa Polska. Analizował rozdysponowywanie zasobów radiowych, które mają być wykorzystywane przez operatorów telekomunikacyjnych do świadczenia usług w technologii 5G.

– Odpowiednie rozdysponowanie pasma 3,6 GHz pozwoli przydzielić przedsiębiorcom telekomunikacyjnym bloki częstotliwości na potrzeby świadczenia nowoczesnych bezprzewodowych usług szerokopasmowych. Umożliwi to zbudowanie sieci znacznie szybszych i zapewnić stabilniejsze połączenia niż do tej pory. To z kolei pozwali podłączyć do sieci inteligentne urządzenia, które zrewolucjonizują nie tylko przemysł, biznes i miasta, ale także nasze codzienne życie – skomentował Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska.

5G a cyberbezpieczeństwo

Związek Cyfrowa Polska przesłał do UKE stanowisko, w którym eksperci organizacji zrzeszającej działającą w Polsce branżę cyfrową poruszyli głównie kwestie związane z cyberbezpieczeństwem przy tworzeniu 5G. Zgodnie ze stanowiskiem Cyfrowej Polski trzeba upewnić się, że częstotliwości z poddanego aukcji pasma nie będą wykorzystane w niewłaściwym celu. Ponadto należy zastosować zestaw narzędzi Unii Europejskiej w zakresie cyberbezpieczeństwa 5G.

Wymaga to wypracowania skoordynowanego podejście do nowych technologii telekomunikacyjnych w całej Europie. Dotyczy to również podejścia do sprzedawców lub producentów uznanych za stanowiących zagrożenie dla obronności państwa lub bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Eksperci Związku Cyfrowa Polska wypowiedzieli się również w kwestii określania dostawców wysokiego ryzyka. Prawo do wnioskowania do właściwego ministra ds. informatyzacji o uznanie danego podmiotu za dostawcę wysokiego ryzyka powinny mieć:
– Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
– Agencja Wywiadu,
– Prokuratura Generalna,
–  NASK,
– Instytut Łączności,
– Urząd Komunikacji Elektronicznej.
Wniosek taki mógłby również z własnej inicjatywy złożyć minister cyfryzacji.

Źródło: Związek Cyfrowa Polska, telepolis.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...