Zasięg sieci 3G/4G a jakość usług

369

Z raportu „Global State of Mobile Networks” przygotowanego przez firmę OpenSignal wynika, że dominującą na świecie technologią dostępu do internetu wykorzystywaną przez użytkowników urządzeń mobilnych jest WiFi.
Raport podaje, że średnio przez ponad 50 procent czasu, gdy smartfon połączony jest z internetem transmisja odbywa się z użyciem WiFi. Rekordzistami są tutaj mieszkańcy Holandii, gdzie wskaźnik ten wynosi aż 70 procent. U nas jest to niespełna 44 procent. Z danych zebranych przez OpenSignal – raport sporządzono na podstawie 12,3 mld pomiarów dokonywanych przez 84 dni w 95 krajach przez blisko 833 tys. użytkowników specjalnej aplikacji przygotowanej – wynika, że w niemal wszystkich krajach użytkownicy smartfonów przebywają w zasięgu technologii 3G/4G co najmniej przez 50 proc. czasu. Najwyższy odsetek – 98,5 proc. – jest w Korei Południowej. Druga w kolejności jest Japonia –95,5 proc. – a trzeci Izrael – 95,2 proc. W Polsce ten wskaźnik wynosi 88,7 proc., co plasuje nas m.in. powyżej Szwajcarii, Belgii i Francji.
Mierzona czasem przebywania użytkowników smartfonów w zasięgu 3G/4G dostępność szybkiej transmisji danych nie do końca przekłada się na jakość sieci mierzoną prędkością transmisji. Według raportu, najszybsze są sieci w Korei Południowej (średnio 41,3 Mb/s). Drugim krajem jest Singapur (31,2 Mb/s), a trzecim Węgry (26,2 Mb/s). W Polsce średnia zmierzona prędkość transmisji wynosiła 11,9 Mb/s.
Źródło: Telko.in