TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Zakaz smartfonów w szkołach?

Nowy raport opublikowany w środę przez Organizację Narodów Zjednoczonych oraz zespół ds. edukacji, nauki i kultury UNESCO wyraża poważne obawy związane z nadmiernym użytkowaniem smartfonów i innych urządzeń mobilnych w szkołach.

Raport podkreśla negatywny wpływ tej technologii na wyniki nauki i wzywa do całkowitego zakazu smartfonów na terenie szkół na całym świecie. Ponadto, UNESCO zachęca kraje do przyjęcia vision human-centered (czyli postawę skupienia się na człowieku), w celi wykorzystania technologii w edukacji, gdzie cyfrowe narzędzia posłużą jako pomoce naukowe, a nie dominujące elementy. Raport rzuca również światło na niepokojący brak ochrony prywatności danych w technologiach edukacyjnych.

UNESCO wskazuje, że stała obecność smartfonów może zakłócać dynamikę zachowania uczniów w klasie, sprzyjać izolacji społecznej i hamować zdolności do rozwoju istotnych umiejętności interpersonalnych. Uzależniający charakter korzystania ze smartfonów jest również powiązany ze zmniejszeniem koncentracji i obniżeniem zdolności poznawczych, co utrudnia uczniom zapamiętywanie informacji i krytyczne myślenie.

Źródło: brighteyeweekly.substack.com

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...