TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Z notatnika bezpiecznika: Spalmy Wołmontowicze!

Ostatnio, o ile mam czas włączyć telewizor, mam takie szczęście, że napatoczę się akurat na Potop. Nie widzę w tym nic złego; zawsze lubiłem trylogię Sienkiewicza bardziej niż tolkienowskiego Władcę Pierścieni. Głównie z uwagi na moją drugą miłość – historię. Czy ma to coś wspólnego z cyberbezpieczeństwem? Owszem.

Oglądając filmy – i to bez dodatkowych środków odurzających – z zasady koreluję to, co oglądam z aktualną sytuacją. Normalne? Nie sądzę, ale bawi mnie to na tyle, że nie idę z tym do specjalisty. Sienkiewicz i bezpieczeństwo? Oczywiste związki! Zacznijmy od Potopu Szwedzkiego. Widzę tu analogię do dyrektywy NIS 2.0. Czas nagli, bo do października 2024 roku musimy zaimplementować ją w naszym rodzimym systemie prawnym, a wytyczne pojawiają się jedne po drugich. Żaden z telekomów nie jest na to gotów. Niech pierwszy rzuci kamieniem, kto uważa, że jest inaczej. Jeśli w ogóle znacie dokumenty, o których mówię.

Szwedzi idą!

Na ostatniej konferencji KIKE usłyszałem, że Unia Europejska przegoniła nas, jeśli idzie o spełnienie wymagań w stosunku do dyrektyw NIS, a środowisko operatorów telekomunikacyjnych jest za mało kontrolowane w zakresie cyberbezpieczeństwa i być może trzeba by pogadać o tym z Prezesem UKE. Mówił to otwarcie gość z Ministerstwa Cyfryzacji. ENISA tymczasem przygotowała nowe wytyczne i to niezwykle spójne z jego słowami. Wytyczne te ujęte są w tabelkę, gdzie po lewej masz chłopie obszar ochrony cyberbezpieczeństwa, a po prawej… dowody na stosowanie wytycznych z tego obszaru, opartych oczywiście o unijną dyrektywę. I wiecie co? Nie ma tam za dużo dokumentów, mimo iż jest sporo dowodów, łącznie z logami systemów. Tabelka ta jednak ponoć bardzo odpowiada niektórym urzędnikom. To przecież gotowy materiał do weryfikacji podczas kontroli przeprowadzonej podczas niespodziewanego pojawienia się Hiszpańskiej Inkwizycji lub – jak kto woli – wojsk Karola X Gustawa pod Częstochową.

Dostęp tylko dla zalogowanych użytkowników

Marcin Zemła
Marcin Zemła
ekspert cyberbezpieczeństwa (Projekt MdS)

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...