Z chińskiego App Store znikają aplikacje AI

Apple usuwa aplikacje związane ze sztuczną inteligencją z chińskiego App Store. Jest to ruch wyprzedzający przed wejście w tym kraju w życie przepisów ograniczających korzystanie z chatbotów typu ChatGPT.

Ograniczenia wejdą w życie w Chinach 15 sierpnia. Zgodnie z nimi produkty twórców sztucznej inteligencji mają być zgodne z podstawowymi wartościami socjalistycznymi. Nie mogą również kwestionować władzy państwowej.

Trudno jednak wymagać, by twórcy byli w stanie całkowicie kontrolować to, jakie treści stworzy AI. Dlatego ich produkty będą podlegać cenzurze i zakazom. W rezultacie będzie to oznaczać brak możliwości korzystania w Chinach z każdego tego typu programu.

Apple usuwa aplikacje

Jak zaznacza w liście kierowanym do OpenCat Apple usuwa aplikacje posługujące się AI już teraz, zanim staną się one nielegalne w Chinach. W przypadku aplikacji opartych o ChatGPT OpenAI nie ma odpowiednich licencji czy pozwoleń umożliwiających oferowanie tego produktu w Państwie Środka po wejściu tam w życie nowego prawa.

Jak być może wiesz, rząd zaostrza przepisy związane z technologiami głębokiej syntezy (DST) i usługami generatywnej sztucznej inteligencji, w tym ChatGPT. DST musi spełniać wymagania dotyczące zezwoleń na działanie w Chinach, w tym uzyskać licencję od Ministerstwa Przemysłu i Technologii Informacyjnych (MIIT). W oparciu o naszą recenzję, Twoja aplikacja jest powiązana z ChatGPT, która nie ma wymaganych zezwoleń na działanie w Chinach – pisze Apple w swojej notatce do OpenCat.

Chińskie aplikacje AI jak Spark, ChatGAi Plus, OpenCat i ChatbotAI również zostały usunięte. Było to związane z rządową czystką generatywnej sztucznej inteligencji

Źródło: itreseller.com.pl, cyberdefence24.pl