Wzmacniacz sygnału GSM – jaki wybrać?

Sygnał GSM to popularny i powszechny standard telefonii komórkowej, który pozwala nam wykonywać połączenia, wysłać wiadomości oraz korzystać z internetu. Niestety, ma on pewne ograniczenia, a jego siła potrafi mocno się różnić w zależności od miejsca, gdzie akurat się znajdujemy. Jednocześnie zapotrzebowanie na wysoką prędkość transmisji jest bardzo duże. W związku z powyższym wiele osób zastanawia się nad instalacją wzmacniacza sygnału GSM – jaki wybrać, czy warto i jak wygląda ta kwestia pod kątem legalności?

Szybkie tempo życia to cecha charakterystyczna XXI wieku, w którym używamy urządzeń elektronicznych w wielu sferach naszej aktywności. Telefon komórkowy przestał nam służyć tylko do komunikowania się i zyskał zastosowanie między innymi w edukacji, pracy czy rozrywce. Z tego powodu stały dostęp do internetu oraz dobra jakość połączeń to dla większości osób po prostu konieczność.

Niestety, sygnał GSM potrafi być zbyt słaby nie tylko w lasach czy mało zaludnionych okolicach, ale nawet w centrum miasta. Taki stan rzeczy może wynikać zarówno z przeciążenia sieci oraz obecności innych urządzeń elektronicznych, jak i z ukształtowania terenu, rozmieszczenia budynków, ich układu ścian, a także materiału, z którego zostały wzniesione. Dla wielu osób borykających się ze słabym zasięgiem w domu wybawieniem może się okazać montaż wzmacniacza sygnału GSM. Jaki wybrać?

Wzmacniacz sygnału GSM do domu

Wzmacniacz sygnału GSM do domu ma za zadanie przechwycenie go, a następnie powtórzenie we wzmocnionej postaci. Zestawy dostępne na rynku składają się z repeatera oraz dwóch anten. Aby urządzenie rzeczywiście przyniosło oczekiwane korzyści, powinno zostać wybrane z uwzględnieniem powierzchni budynku, ilości pomieszczeń, które się w nim znajdują, liczby operatorów świadczących usługi na danym terenie, a także rodzaju wykorzystywanego pasma – na przykład 4G lub 5G.

Co ważne, wiele urządzeń, które znajdziemy w internecie, to wyroby pochodzące z Chin, a więc nie posiadają żadnych certyfikatów. Pozytywne opinie na temat wzmacniacza sygnału GSM oraz szeroka dostępność różnych modeli mogą być mylące, a ich montaż przynosi więcej szkód niż korzyści. Choć my pozbędziemy się uciążliwych problemów z zasięgiem, wzmacniacz czy też repeater może zakłócać sygnał odbierany przez naszych sąsiadów, a także sieci komórkowej w ogóle – nawet w promieniu nawet 10 kilometrów.

Wzmacniacz sygnału GSM – legalność

Wzmacniacz sygnału GSM dostępny do kupienia w internecie powinien wzbudzić nasze wątpliwości, ponieważ polskie prawo zabrania samodzielnego montażu tego typu urządzeń. Powinny bowiem pochodzić z pewnego źródła, posiadać odpowiednie certyfikaty i spełniać określone wymagania techniczne, na przykład dotyczące częstotliwości pracy. Z tego powodu wybór i montaż wzmacniacza sygnału GSM do domu leży po stronie operatora sieci komórkowej.

Użytkownikom nie wolno instalować na własną rękę nawet takiego sprzętu, który posiada odpowiednie certyfikaty. Za nieprzestrzeganie tego zakazu grozi kara grzywny w wysokości do 1000 złotych, natomiast w przypadku dalszego korzystania z repeatera użytkownik może zostać ukarany ograniczeniem lub pozbawieniem wolności do 2 lat.

W internecie znajdziemy wiele firm, które sprzedają lub oferują montaż wzmacniacza sygnału. Czy warto ryzykować i skorzystać z takich usług? Zdecydowanie nie – odpowiedzialność za takie postępowanie niechybnie spadnie na samego użytkownika. Pamiętajmy, że tylko operator sieci komórkowej jest w stanie skonfigurować ją w taki sposób, aby nie wpłynąć na odbiór transmisji przez innych użytkowników podczas montażu wzmacniacza sygnału GSM.

Legalność rozwiązań idzie tutaj w parze z większymi korzyściami bez narażania na szwank dobrobytu, a nawet bezpieczeństwa osób mieszkających i znajdujących się w okolicy.

Wzmacniacz sygnału GSM – opinie

To, jak skuteczny okaże się wzmacniacz sygnału GSM do domu, jest uzależnione od jego jakości, a także odpowiedniego wyboru sprzętu, którego dokonać może tylko operator sieci komórkowej. Legalnie zamontowany repeater w znacznym stopniu poprawia siłę zasięgu, a korzystanie z internetu oraz rozmowy telefoniczne stają się sprawniejsze i przestają frustrować.

Niekiedy jednak możemy poradzić sobie z problemami z zasięgiem bez wzmacniacza sygnału – opinie wielu osób pokazują, że korzystną opcją jest zastąpienie sieci GSM technologią Wi-Fi Calling, dzięki której wykonywanie połączeń oraz wysyłanie SMS-ów może się odbywać przez aplikację korzystającą z Wi-Fi.