W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 23 czerwca 2015 r. od 1 lipca 2015 r. nie obowiązuje już przepis umożliwiający żądanie trzykrotności wynagrodzenia jako odszkodowania za naruszenie praw autorskich.
Co to oznacza? Oczywiście przede wszystkim to, że wysokość zasądzanych odszkodowań drastycznie spadnie (o całe 2/3). Wyrok ma też jednak wpływ na zakończone sprawy. Zgodnie z przepisami Kodeksu Postępowania Cywilnego do 30 września 2015 r. można bowiem wnosić skargi o wznowienie wszystkich spraw, w których uchylony przepis był podstawą rozstrzygnięcia. Dotyczy to postępowań które zakończyły się nie później niż 5 lat przed wniesieniem skargi (czyli w przybliżeniu po 30 września 2010 r.). Po wznowieniu Sąd będzie orzekał zgodnie z obecnym stanem prawnym – więc zasądzone odszkodowanie będzie musiało zostać zmniejszone o 2/3. Pozwany będzie mógł żądać zwrotu tej kwoty od powoda.
Jeśli zatem w ciągu ostatnich pięciu lat przegrali Państwo proces o odszkodowanie za naruszenie praw autorskich i zostało zasądzone odszkodowanie w wysokości trzykrotnego wynagrodzenia – czas na szybką decyzję, czy chcą państwo odzyskać 2/3 z tej kwoty. Jeśli tak – należy szybko skontaktować się z prawnikiem, bo zostały już tylko dwa miesiące na wznowienie postępowania i odzyskanie należnych Państwu pieniędzy.
Autor: Katarzyna Orzeł – radca prawny specjalizujący się w zagadnieniach związanych z prawem telekomunikacyjnym oraz szeroko pojętym prawem własności intelektualnej. Świadczy usługi prawne w ramach kancelarii Orzeł Stankiewicz Kancelaria Radców Prawnych s.c. z siedzibą w Krakowie.
Zapraszamy do kontaktu pod adresem: kancelaria@orzelstankiewicz.pl, tel.: 667 195 564