TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Exatel w projekcie RAPID 5G

LTE Advanced (4D) wciąż jest jeszcze świeżym tematem. Dla tych, którzy zdążyli się już nim znudzić, mamy dobrą wiadomość –  już dziś prowadzone są intensywne prace nad przygotowaniem infrastruktury operatorów mobilnych do wprowadzenia technologii 5G.

Excatel bierze udział w technologies for 5G using Advanced Photonic Inrastructure for dense user environments — RAPID. Projekt  finansowany jest ze środków Horyzont 2020 – największego jak dotąd w historii UE programu poświęconego innowacjom i badaniom naukowym. W ramach projektu RAPID, na bazie infrastruktury technicznej polskiego operatora,  zespół firm oraz instytucji naukowo – badawczych z Europy i Japonii przygotował środowisko testowe, na którym realizowane są prace nad rozwojem technologii 5G. W ramach trwającego projektu, przygotowano koncepcję architektury systemu 5G RAPID i wchodzi on właśnie w fazę prof-of-concept, podczas której zostaną sprawdzone w praktyce zdefiniowane założenia teoretyczne.

Technologia 5G, to możliwość bezprzewodowej transmisji danych o przepustowości 10 Gbps do użytkownika. Odpowiada to 1000 – krotnemu zwiększaniu wielkości przesyłanych danych w stosunku do sytuacji obecnej, dla 500 miliardów urządzeń podłączonych do sieci. Technologia 5G to rewolucja, która zmieni oblicze sieci mobilnej po 2020 roku.

– Migracja sieci mobilnej do standardu 5G dla przeciętnego użytkownika będzie się wiązać z szeregiem przyjaznych rozwiązań technologicznych związanych z szybkością i jakością dostępu do Internetu. Ponadto, ważnym następstwem tego skoku technologicznego będzie z pewnością rozwój tzw. Internetu Rzeczy (Internet of things) na nieznaną nam jak dotąd skalę – mówi Andrzej Tymecki, wiceprezes zarządu Exatel SA.

Kilka miesiecy temu Unia Europejska zawarła porozumienie z Japonią dotyczące wspólnego rozwijania technologii 5G. W ciagu dwóch lat partnerzy mają zainwestować 12 mln euro w projekty powiązane z 5G w zakresie Internteu rzeczy, Big data czy cloud computing.

Źródło: Exatel
Zdjęcie: telix.pl

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...