Dnia 25-10-2017 na MiŚOT Meeting odbyła się prelekcja pt. Wpływ nadchodzących regulacji na rozwój rynku telekomunikacyjnego w Polsce prowadzona przez Eugeniusza Gacę z KIGEiT.
W przyszłym roku do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE) zostanie podłączone pierwsze półtora tysiąca szkół. Resort cyfryzacji o jedną czwartą zredukował swe plany w stosunku do zapowiedzi z końca ubiegłego miesiąca – wcześniej mowa było o 2 tysiącach. Może to oznaczać, że operator OSE, którym będzie NASK potrzebuje więcej czasu na „rozkręcenie projektu”.
Szacuje się, że dostęp do internetu ma około 30% szkół. Stąd też decyzja polityczna, żeby realizować projekt dołączenie wszystkich szkół do internetu. Było to pytaniem: Jak ma to być zrobione, jak dotknie to operatorów i kto za to zapłaci? Na stronie Rządowego Centrum Legislacji można zapoznać się z danymi, które wnioski operatorów zostały uwzględnione. Będzie to wirtualna sieć publiczna mająca stworzyć połączenie wszystkich szkół w Polsce (100 mb/s) a operatorem ma być przedsiębiorstwo naukowo-badawcze – NASK – stanie się operatorem w skali kraju. Ustawa o OSE przeszła prawie w niezmienionym kształcie większością głosów, a urzędnicy podparli się tekstem Megaustawy.
Mowa była też o wprowadzeniu kodeksu CSE, a także o wpływie Urzędów na działania operatorów np. kwestia modelu usługi powszechnej – świadczenie usług dostępu do internetu. Jak daleko państwo ma posuwać sie w niezakłócaniu dostępu np. niektórych operatorów do przetargów?
W dalszym ciągu jesteśmy daleko za innymi krajami w przypadku dostępu do 5G. Rozwój infrastruktury ma ruszyć. Czy ruszy?
Punkt informacyjny dla przedsiębiorców – możliwość zdzwonienie do specjalnego punktu, który miał mieć informacje o dostępie do poszczególnych danych potrzebnych dla przedsiębiorców np. dostępu do infrastruktury. W najbliższym czasie będą rozstrzygnięcia.
Wzrost konkurencyjności poprzez optymalne konfigurację (OTT) – to kwestia czy OTT będzie regulowane działając na terenie naszego kraju? Są spory czy będzie to dotyczyło operatorów działających poza granicami Polski.
Kodeks łączności elektronicznej – jak zrobić? Kodeks ma regulować rynek telekomunikacyjny. W dalszym ciągu trwają rozmowy.
Wpływ nadchodzących regulacji na rozwój rynku telekomunikacyjnego w Polsce (relacja z MiŚOT Meeting 25.10.2017)
przeczytaj najnowszy numer isporfessional