Według najnowszego Cisco Annual Internet Report globalny ruch w sieci wzrasta rok do roku o około 27 proc. Podobna dynamika jest zauważalna również Polsce. Średni czas użytkowania internetu przez jedną osobę w naszym kraju zwiększa się każdego roku o około 30 proc.
Widoczna jest wyraźna tendencja do intensyfikacji korzystania z sieci.
Internet w Polsce
Ponad 35 mln Polaków korzysta codziennie z internetu. Stanowi to 88 proc. całej populacji. W 2033 roku ruch sieciowy w naszym kraju – w porównaniu do 2023 – wzrośnie o 1000 proc.
Nie powinno to dziwić. Platformy streamingowe zalewane są codziennie kolejnymi treściami (obecnie na topie jest serial Fallout, oparty na kultowych grach RPG), gry praktycznie całkowicie przeniosły się do dystrybucji cyfrowej (aby zagrać w najnowsze Call of Duty, trzeba pobrać z sieci ponad 150 GB), a praca zdalna, chociaż część pracodawców z niej zrezygnowała, dalej funkcjonuje i ma się dobrze.
Już teraz 94,5 proc. polskich internautów korzysta z mediów społecznościowych, a tuż za nimi plasują się komunikatory (92,8 proc.) oraz wyszukiwarki i portale horyzontalne (89,2 proc.).
Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że minionym roku aż 70,5 proc. całkowitego ruchu sieciowego w Polsce pochodziło z urządzeń mobilnych (aktywnych kart SIM jest u nas ponad 53 mln). To zaskakująca informacja w kontekście tego, że na świecie odnotowano spadek tej formy korzystania z internetu o 9,9 proc.
Więcej danych na poniższej grafice:
Zielona sieć
Nie możemy zapominać o równoczesnym wzroście naszej świadomości dotyczącej ekologii cyfrowej. Wzrost ruchu w sieci oznacza również wzrost zużycia energii. Dlatego niezmiernie ważne jest, abyśmy poszukiwali rozwiązań, które nie tylko zaspokajają nasze cyfrowe potrzeby, ale także chronią naszą planetę.
Według danych dostarczonych przez firmę analityczną Prysmian Group infrastruktura światłowodowa oparta na technologii GPON wyróżnia się również jako najbardziej przyjazne dla środowiska źródło dostępu do internetu. Eksperci obliczyli, że zużycie energii dla małego miasta, przy użyciu tej technologii, wynosi zaledwie 19 kW. W porównaniu do tego sieć miedziana zużywa przy tych samych założeniach aż 142 kW, co oznacza o ponad 86 proc. więcej w skali roku.
Ograniczone zużycie energii przekłada się nie tylko na niższe koszty dla użytkowników końcowych, ale także na mniejszy ślad ekologiczny dla planety. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej taka efektywność energetyczna staje się coraz bardziej istotna.
Przyszłość już tu jest
Czy istnieje technologia, która jest w stanie wytrzymać nieustanny wzrost transferu danych? Odpowiedź sprowadza się do ludzkiej zdolności do adaptacji i innowacji. Historia uczy, że ludzkość zawsze znajdowała sposób na radzenie sobie z wyzwaniami, jakie stawiają przed nią nowe technologie.
Konieczne jest zatem postęp w dziedzinie sprzętu i oprogramowania. Już teraz otwarcie mówi się o technologii przyszłości, takiej jak kwantowe komputery, które mogą zmienić zasady dotyczące przetwarzania danych. Technologie kompresji danych, efektywniejsze algorytmy routingu czy wykorzystanie sztucznej inteligencji do optymalizacji sieci – to wszystko może pomóc w zaspokojeniu apetytu dzisiejszego użytkownika sieci na prędkość i przepustowość.
Pomimo ogromu wyzwań ludzka umiejętność do tworzenia coraz to lepszych rozwiązań jest nieograniczona. Pamiętajmy, że przyszłość już jest tu.