Wkrótce aukcja 5G?

368

Kiedy odbędzie się wyczekiwana aukcja 5G? „Dziennik Gazeta Prawna” przekazuje, że procedura powinna rozpocząć się w najbliższych tygodniach.

Medium wskazuje na dwa możliwe wyjścia: przyspieszenie prac nad nowelizacją ustawy o krajowej sieci cyberbezpieczeństwa i aukcją lub rozpoczęcie postępowania dotyczącego 5G bez nowelizacji.

„To wyjście awaryjne, możliwe dzięki temu, że międzyresortowe kontrowersje wokół ustawy – i kolejne zmiany jej zapisów – nie dotyczą regulacji potrzebnych UKE do dokumentacji aukcyjnej” – podaje „DGP”.

Do sprawy odniósł się na Europejskim Kongresie Gospodarczym sekretarz stanu w KPRM Marek Zagórski. Polityk przyznał, że rząd powinien wkrótce przyjąć protekt nowelizujący KSC. Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa wskazał również, że szacunkowe wpływy z aukcji przyniosą między 2 a 6 miliardów PLN.

Brak aukcji 5G wpłynął poważnie na tempo prac nad technologią w Polsce. Badania firmy Analysys Mason, realizowane we współpracy z Ericsson i Qualcomm Technologies, wskazują, że w 2023 roku 90% populacji Polski i 58% terytorium kraju będzie w zasięgu sieci 5G.

Źródło: wirtualnemedia.pl / polskieradio24.pl