TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

WKPT: finansowanie inwestycji według KPRM

Dominik Kopera, pełniący obowiązki zastępcy dyrektora Departament Telekomunikacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, przestawił na Wirtualnym Kongresie Przedsiębiorców Telekomunikacyjnych zarys finansowania inwestycji szerokopasmowych od 2021 roku.

Zapewnił, że będą kontynuowane wydatki z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (są na to jeszcze dodatkowe trzy lata), Funduszu Szerokopasmowego, a także planowanego w budżecie Unii Europejskiej Funduszu Odbudowy.

Podkreślił przy tym, że cyfrowa transformacja jest jednym z priorytetów Funduszu Odbudowy i należy na nią zaplanować przynajmniej 20% wnioskowanych środków. KPRM zakłada, że w jego ramach doprowadzony zostanie szybki Internet (100 Mb/s i więcej) do ostatnich dwóch milionów gospodarstw (głównie w obszarach wiejskich), które nie mają jeszcze do niego dostępu. Opracowany został także projekt zapewniający szeroki dostęp do sieci 5G. Odpowiednie dokumenty mają zostać przekazane organom UE jeszcze w tym roku.

Dominik Kopera nadmienił też, że zaktualizowany będzie Narodowy Plan Szerokopasmowy i wycofane zostaną środki przeznaczone na gwarancje bankowe, (ze względu brak zainteresowania tą formą wsparcia). Analizowane są obecnie nowe możliwości wykorzystania tych środków (np. pożyczka z możliwością częściowego umorzenia przy spełnieniu określonych warunków).

Kontynuowany w nowej perspektywie budżetowej ma być także POPC (jako POPC 2).

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze