TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Za nami FTTH Virtual Conference 2020 – podsumowanie

Wirtualna Konferencja FTTH dobiegła końca! Tegoroczna edycja miała miejsce w dniach 2-3 grudnia. Wydarzenie odbyło się online.

Dwa dni konferencyjne wypełnione były po brzegi warsztatami prowadzonymi przez wysokiej klasy specjalistów z branży światłowodowej, a także panelami dyskusyjnymi i spotkaniami umożliwiającymi zawieranie nowych znajomości.

Dorothee Bär, niemiecka minister odpowiedzialna za cyfryzację, otworzyła FTTH Virtual Conference 2020 przemową o niezwykle istotnym znaczeniu gigabitowej infrastruktury, która odmienia nasze życie, społeczeństwo i gospodarkę. Nowoczesna sieć sprawi, że wzrost gospodarczy będzie w dalszym ciągu aktualny.

Melanie Dawes, dyrektor wykonawczy Ofcom, przyznała, że rozwój światlowodów musi być prowadzony w sposób zrównoważony i uczciwy. Brytyjski regulator ma w planie opracowanie planu działania, który będzie wspierał operatorów telekomunikacyjnych w prowadzonych inwestycjach, w tym na obszarach wiejskich.

O pozytywnym wpływie technologii światłowodowej na środowisko naturalne wspomniał profesor Dieter Kempf, prezes Federalnego Zrzeszenia Przemysłu Niemieckiego.

Podczas konferencji przedstawiono najnowsze prognozy dotyczące rozwoju światłowodów. Przewidują one, że do 2026 r. 202 mln domów zostanie podłączonych za pomocą FTTH (w porównaniu do 88,1 mln w 2019 roku).

Dodatkowo:

  • Oczekuje się, że wskaźnik wykorzystania FTTH/B osiągnie 73,3% w 2026 r. (w porównaniu do 43,3% w 2019 r.),
  • Niemcy, Wielka Brytania i Włochy odnotują prawdopodobnie największe stopy wzrostu w przypadku podłączeń gospodarstw domowych,
  • Ujawniła się przejaść w przypadku dostępności infrastruktury przygotowej do prowadzenia telepracy w kilku krajach.

Covid-19 zmienił publiczne postrzeganie znaczenia łączy szerokopasmowych. Trend ten jest jednym z kluczowych czynników wpływających na rozwój FTTH/B. Budowa infrastruktury wymaga jednak dodatkowych działań ze strony osób decyzyjnych.
Rosnące zapotrzebowanie na szybki internet ma kluczowe znaczenie dla obywateli i europejskich przedsiębiorstw, by mogli korzystać z tego potencjału sieci nowej generacji.

Źródło: ftthcouncil.eu

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...

EPIX – bieżące zmiany w punkcie wymiany

Gdyby nie EPIX, rynek telekomunikacyjny w Polsce wyglądałby dziś inaczej. To właśnie dzięki trzem...

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...