W pierwszych miesiącach 2022 r. nastąpił wzrost cyberataków na urządzenia mobilne o 500 proc. Analitycy cyberbezpieczeństwa z Proofpoint twierdzą, że to nie koniec wzrostu.
Cyberprzestępcy mają konkretny cel, jakim jest kradzież informacji takich jak dane konta bankowego, adresy e-mail, hasła i nazwy użytkownika. Trwa ciągła walka między specjalistami od cyberbezpieczeństwa poprawiającymi zabezpieczenia i hakerami, który dostosowują do nich swoje techniki ataków.
Użytkownicy smartfonów mogą stać się ofiarami ataków phishingowych poprzez przesyłanie do nich linków ze złośliwym oprogramowaniem. Klikanie w przesyłane linki nie powinno być automatyczne i pozbawione ich analizy. Często adresy różnią się od autentycznych nieznacznym szczegółem, a strony wyglądają identycznie jak te, na których bezpiecznie można podawać dane uwierzytelniające.
Jednym ze złośliwych oprogramowani jest to o nazwie „FluBot”. Atakuje ono telefon poprzez wysłanego SMS-a. Po kliknięciu w niego przenosi się na innych użytkowników. Inne złośliwe oprogramowanie, o którym wspomina Proofpoint, to Moghau. Nakłania on ofiary do pobrania trojana bankowego. Działa jako fałszywa strona docelowa wykorzystując lokalizację użytkownika.
Źródło: cyberdefence24.pl