TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Więcej  ataków DDoS na instytucje i podmioty krajowe

Specjaliści zespołów CSIRT poziomu krajowego informują o większej liczbie i częstotliwości ataków typu DDoS na instytucje i podmioty krajowe. Skutkiem tego mogą być utrudnienia w dostępie do usług na ich stronach internetowych. Jednak przetwarzane przez podmioty dane są nadal bezpieczne.

Od początku ataku na Ukrainę  obserwowane są siłowe ataki DDoS na strony instytucji i innych podmiotów krajowych. Do wielu z nich otwarcie przyznają się rosyjskojęzyczne grupy haktywistów. Dotyczy to nie tylko Polski, ale w ostatnim czasie zwiększyła się częstotliwość takich ataków w naszym kraju.

Hakerzy informują o swoich postępowaniach i kierunkach działań. Prowadzą nawet ankiety mające na celu wyłonienie kolejnego celu. Publikowane są też groźby wobec Polski w związku z jej poparciem dla strony ukraińskiej. Potencjalnymi celami są m.in. strony internetowe PKP, polskich lotnisk międzynarodowych i Straży Granicznej.

Funkcjonujące w ramach krajowego systemu cyberbezpieczeństwa CSIRT-y monitorują sytuację na bieżąco. Wydano też rekomendacje dla administratorów stron podmiotów szczególnie zagrożonych.

Właściciele biznesowi powinni zapoznać się z zestawem dobrych praktyk opracowanych przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.

W całym kraju obowiązują także stopnie alarmowe.

W przypadku podejrzanych sytuacji należy postępować zgodnie z przyjętymi procedurami i zgłosić to do odpowiedniego zespołu CSIRT:

CSIRT NASK – incydent.cert.pl 

CSIRT GOV –  incydent@csirt.gov.pl

CSIRT MON – csirt-mon@ron.mil.pl

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...