TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Czy powstanie własna platforma społecznościowa UE?

Unia Europejska uruchomiła pilotażowo instancje platform społecznościowych. To EU Voice i EU Video oparte na rozwiązaniach Mastodon i PeerTube. Czy to oznacza, że w Unii będziemy mieć nowe platformy społecznościowe?

Najpopularniejsze platformy społecznościowe powiązane są z rynkiem amerykańskim. Oczywiście można używać argumentu, że są to sieci międzynarodowe i prywatne. Jednak pływ na ich funkcjonowanie ma klimat polityczny USA.

Uzależnienie obecności cyfrowej europejskich instytucji od chociażby korzystania z Twittera nie wydaje się najlepszym pomysłem. Nawet po zakupie go przez Elona Muska, platforma podlega przede wszystkim amerykańskim regulacjom.

Dlatego postanowiono przetestować odpowiedź na amerykańską ofertę, czyli EU Voice i EU Video. Mają one być masowymi alternatywami dla Facebooka i Twittera. Narzędzia powstały głównie jako kanały komunikacji dla europejskich urzędów i instytucji. Nadzór nad nimi sprawować ma urząd Europejskiego Inspektora Danych Osobowych – obecnie Wojciech Wiewiórski.

Ma to być też sposób na zapewnienie technicznego zaplecza dla zapewnienia niezależności infrastruktury. A regulacje dotyczące treści w serwisach będą oparte na przepisach europejskich chociażby takich jak RODO.

Źródło: dobreprogramy.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...