TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

WhatsApp nie dla policji

Policjanci w całej Polsce otrzymali informacje dotyczącą korzystania z aplikacji WhatsApp. Robienie tego w celach służbowych jest niebezpieczne i może prowadzić do utraty danych. Tym bardziej nie powinni wykorzystywać tego narzędzia do przekazywania rozkazów.

W Onecie pojawił się artykuł o wykorzystywaniu przez policjantów warszawskiej prewencji komunikatora WhatsApp. W ten sposób przekazywali informacje na temat sprzętu, czynności służbowych czy rozkazów. Do aplikacji trafiły ich dane czy numery telefonów.  

– To niedopuszczalne. Wydawanie rozkazów w ten sposób może być przekroczeniem uprawnień i narażeniem osób, które służą w policji na niebezpieczeństwo – skomentował sytuację Andrzej Mroczek, były policjant, zastępca dyrektora Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas.

W reakcji do policjantów wysłano komunikat informujący o zagrożeniach związanych z korzystaniem z WhatsAppa.

Zespół Pol-Cert uprzejmie informuje, że używanie aplikacji WhatsApp do prowadzenia korespondencji służbowej jest niebezpieczne i może prowadzić do utraty danych służbowych. Zgodnie z polityką Bezpieczeństwa CSI przetwarzanie danych służbowych poza domeną Policji niedozwolone – napisano komunikacie .

Żeby niezależnie od jednostkowych decyzji poszczególnych policjantów chronić cyberbezpieczeństwo całej służby dodano: Zespół Pol-Cert zablokował dostęp do WhatsApp w sieci CWI oraz rekomenduje odinstalowanie aplikacji.

CWI jest siecią telekomunikacyjną, z której korzystają funkcjonariusze policji.

Ironiczne w tej sytuacji wydaje się to, że od 2018 roku Komenda Główna Policji  współpracuje z Państwowym Instytutem Badawczym NASK w celu zwalczania cyberprzestępczości. Wiadomo, że w walce o cyberbezpieczeństwo ważne jest przede wszystkim samodzielne dbanie o bezpieczeństwo i niepodejmowanie decyzji, które mogą narazić dane na wyciek.

Źródło: wiadomosci, onet.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...