Według Dell’oro wydatki na sprzęt do dostępu szerokopasmowego i na urządzenia abonenckie w ujęciu globalnym będą rosnąć o 3 proc. w skali roku. Występują jednak niedobory komponentów i ograniczenie siły roboczej. Jednocześnie widoczny jest jednak wzrost liczby abonentów indywidualnych i zwiększone wykorzystanie przepustowości dostawców usług szerokopasmowych. To wnioski z lipcowego „Broadband Access and Home Networking 5-Year Forecast Report”.
Wariant Delta koronawirusa ogranicza powrót pracowników do pracy stacjonarnej, a także wymusza edukację online. To sprawia, że liczba abonentów usług szerokopasmowych wciąż rośnie, co przekłada się na wyższe przychody oraz marże brutto dostawców takich usług. Dzięki temu mogą realizować projekty modernizacyjne takie jak chociażby przechodzenie z miedzi na światłowód.
Chociaż wcześniej analitycy Dell’Oro przewidywali spadek wydatków w roku 2021, to wydatki nadal rosną i trend się utrzyma. W ten sposób operatorzy odpowiadają na cięgle zwiększającą się liczbę abonentów i uczestniczą w wyścigu z konkurencją. Nie tylko jeśli idzie o światłowody, ale też hybrydowe sieci HFC i stacjonarne sieci bezprzewodowe.
W raporcie Dell’Oro zwiększono pięcioletni wskaźnik CAGR dla sprzętu PON. Wzrósł z 3 do 5 proc. A chociaż w Chinach wolumenu ONT spadają, to bilansuje to wzrost w innych częściach świata. W Europie Zachodniej główni operatorzy rozszerzają plany realizacji sieci światłowodowych i przechodzą na technologie XGS-PON dla symetrycznych usług 10G.
Rynek infrastruktury kablowej również ma odnotować wzrost w prognozie 5-letniej. A to za sprawą projektów z Ameryki Północnej i Europy Zachodniej, które mają zwiększać zdolności przesyłowe.
Źródło: www.delloro.com