TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Wartość rynku usług w chmurze wzrasta w Q1 2020

Wartość rynku infrastruktury chmurowej w pierwszym kwartale 2020 roku osiągnęła wzrost o 34% do kwoty 31 mld USD. Ma to związek z przeniesieniem znacznej ilości pracy przedsiębiorstw do sieci, które zmuszone zostały do rozpoczęcia korzystania z zasobów sieciowym w obliczu kwarantanny.

Wzrost popytu na narzędzia do pracy online, e-commerce i usług chmurowych spowodowały gwałtowny wzrost wykorzystania infrastruktury chmurowej, z korzyścią dla wszystkich głównych dostawców tych usług. Wzrost kompensowany był jednak poprzez spowolnieniem złożonych operacji korporacyjnych i transformacyjnych projektów chmurowych, ponieważ przedsiębiorstwa wstrzymały wiele mniej ważnych zadań IT. Spadek usług chmurowych zaobserwowano w sektorach takich jak hotelarstwo i podróże.

Dostawca usług typu “cloud” – AWS – utrzymał wiodącą pozycję stanowiąc 32% całego rynku w pierwszym kwartale, a jego sprzedaż wzrosła o 33%. Sprzedaż Microsoft Azure urosła o 59%, zwiększając udział na rynku do 17%. Szczególne sukcesy dla Azure sprawiło wykorzystanie narzędzia Teams przez klientów. Microsoft musiał ograniczyć ograniczenia usługę dla nowych klientów. Google Cloud zajął trzecie miejsce, a tuż za nim umiejscowił się Alibaba Cloud. Oba miały 6% udziału w całym rynku usług infrastruktury chmurowej. Google Cloud odnotował dobre przyjęcie swoich narzędzi w niektórych kluczowych branżach, prowadzonej przez sektor publiczny, służbę zdrowia, usługodawców i usługi finansowe.

Warto dodać, iż Alibaba Cloud to jeden z pierwszych dostawców usług w chmurze, który uruchomił programy wspierające firmy dotknięte blokadą w Chinach, oferując bezpłatne kredyty i dostęp do narzędzia DingTalk.

Microsoft natomiast ogłosił plan awaryjny obejmujący zwiększenie pojemności serwerów w centrach danych w regionach najbardziej dotkniętych pandemią. AWS otworzył dwa nowe data center w kwietniu, w Kapsztadzie i Mediolanie, a kolejne planowane są w planach. Google Cloud przedstawił plany otwarcia czterech nowych centrów danych: w Azji, Kanadzie i na Bliskim Wschodzie. Alibaba Cloud wdrożył inwestycję o wartości 28 mld USD, aby rozwinąć swoją działalność na całym świecie w ciągu najbliższych trzech lat.

Źródło: canalys.com

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...