TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

W Polsce ruszają prace nad 6G

Naukowcy Politechniki Warszawskiej i Exatel zaczynają pracę nad technologią 6G. W przedsięwzięciu weźmie też udział  niemiecki instytut, co było wymogiem grantu. Bo projekt ma wsparciefinansowe Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

–  Nie ostygły jeszcze dyskusje nad 5G a rozpoczynamy epokę 6G – wskazuje dr hab. Teodor Buchner, związany z Politechniką Warszawską i Exatelem, stojący na czele projektu. – Jeśli chodzi transfer, osiągamy już szczyty możliwości radia, dlatego że dalsze zwiększenie pojemności oznacza pójście jeszcze dalej w technologię terahercową, która jest kapryśna i musi jeszcze trochę kroków technologicznych przejść na swojej drodze  – dodaje.

W stosunku do 5G jest to jednak przeskok jakościowy. Na całym świecie trwają badania nad 6G. Ma ona zapewniać nie tylko lepsze możliwości techniczne, ale też większe bezpieczeństwo.

– Technologia Wi-Fi czy bluetooth działają przez ściany, a światło nie. To sprawia, że można ograniczyć zakres transmisji, dzięki czemu tego typu sieć jest prostsza do opanowani – wyjaśnia dr hab. Teodor Buchner.

W Polsce projekt trwać ma 2 lata. Możliwy jest dzięki wsparciu finansowemu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) na kwotę 1,8 mln zł. Przy pracach nad nim współpracuje Wydział Elektroniki Politechniki Warszawskiej i firma Exatel. Wymogiem finansowanie było nawiązanie współpracy polsko-niemieckiej. Dlatego udział w projekcie bierze także niemiecki Instytut Fraunhofera.

– Każdy z partnerów wnosi swój wkład intelektualny, który rozwija w ramach projektu i który przy nim pozostaje, a jednocześnie synergia przynosi wszystkim wymierne korzyści, wynikające z faktu, że każdy pracuje na swoim poziomie technologii: od budowy i oprogramowania unikalnych źródeł i opartych na nich protokołów, aż do poziomu testów technologii – mówi Teodor Buchner.

Każda instytucja biorąca udział w projekcie ma też inny cel własny.

Strona polska chce zademonstrować dojrzałą wersję sprzętu – łącza telekomunikacyjnego opartego na nowoczesnych komponentach.

Strona niemiecka rozwija technologię weksli, zajmuje się innowacyjnymi układami elektronicznymi wykorzystywanymi przy Wi-Fi. Pozwalają one na zastępowanie światłem fal radiowych.

Chociaż projekt związany z 6G brzmi obiecująco, to Polska jeszcze nie uporała się z pełnym wdrożeniem 5G. Ciągle czekamy na ogłoszenia przez UKE aukcji częstotliwości dla 5G. Trwają też prace nad ustawą o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa.

Źródło: cyberdefence24.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...