TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

W Kongresie projekt ograniczenia ekspansji cyfrowych gigantów

Technologiczni giganci nie mają łatwego czasu. Niedawno  członkowie Grupy G7 ustalili, że największe koncerny powinny płacić 15 proc. podatku w krajach, których funkcjonują i zarabiają. A teraz  demokraci w Izbie Reprezentantów USA zgłosili pakiet projektów, które mają ograniczyć ekspansję firm takich jak Google, Amazon, Facebook czy Apple.

Pakiet Demokratów jest wynikiem wieloletnich dyskusji i obrad Kongresu  o dominacji cyfrowych korporacji – pisze portal Politico. Cztery z pięciu proponowanych projektów nakładają ograniczenia ekspansji firm. Piąty projekt wzmacnia pozycje, uprawnienia i finanse agencji regulacyjnych.

Jedną z proponowanych zmian jest zakaz przejmowania przez gigantów konkurencyjnych wobec nich firm. A fuzje firm przekraczające wartość 1 mld dolarów zostałyby obłożone dodatkowymi kosztami oraz restrykcjami.

Firmy nie mogłyby też faworyzować swoich produktów na własnych platformach. Jak analizuje portal Axios zmusiłoby to Amazona do sprzedania niektórych swoich produktów, bo nie mógłby oferować ich na własnej platformie. Google natomiast nie mógłby faworyzować YouTube’a, co mogłoby doprowadzić do podobnej sprzedaży.

Propozycja Demokratów ma szansę na poparcie Republikanów.

Organizacja pozarządowa zajmująca się konkurencją na rynku cyfrowym – Public Knowledge twierdzi nawet, że to “największy zestaw narzędzi do zajęcia się potęgą Big Tech, jaki kiedykolwiek został zgłoszony w Kongresie”.

Źródło: www.wirtualnemedia.pl

Czytaj także:

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze