TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

W Genewie Cieszyński apelował o odłączenie Rosji od sieci i wyrzucenie z ITU

W poniedziałek 21 marca minister Janusz Cieszyński wziął udział w posiedzeniu rady Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego ITU – organizacji wyspecjalizowanej ONZ. W swoim wystąpieniu poruszył przede wszystkim kwestie związane z rosyjska agresją na Ukrainę.

Minister mówił o walce z białymi plamami na całym świecie, także w Polsce. Zauważył jednak, że w trakcie wojny w Ukrainie tam pojawiają się białe plamy, których wcześniej nie było. Sposób ich powstawania – poprzez bombardowanie  i zabijanie ludzi– sprawia, że minister określa je nawet czerwonymi plamami.

Dalej mówił o tym, jak polskie społeczeństwo przyjmuje uchodźców i uchodźczynie z Ukrainy. Docenił firmy telekomunikacyjne udostępniające uciekającym polskie numery z darmowymi rozmowami i pakietami danych, by mogli kontaktować się z bliskimi pozostawionymi w Ukrainie.

W wystąpieniu minister zaapelował również o odłączenie Rosji od globalnej sieci oraz o głosowanie przeciwko członkostwu Rosji w Radzie ITU. Jej miejsce miałaby zając Ukraina.

Minister Cieszyński mówił też o tym, co będzie mieć miejsce po skończonej wojnie w Ukrainie w obszarze cyfryzacji. Chodzi o odbudowanie zniszczonej w trakcie działań wojennych infrastruktury. Wskazał jako sposób koalicję Partner 2 Connect Digital. Zaproponował jednocześnie powstanie specjalnego Okrągłego Stołu w trakcie Światowa Konferencja Rozwoju Telekomunikacji (WTDC), który służyłby omówieniu sytuacji Ukrainy.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze