Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

VARIoT ostrzeże o zagrożeniach Internetu Rzeczy

Konferencja „4th IoT Security Conference, Session 1: Operational IoT”, organizowana przez ENISA we współpracy z Europolem i CERT-EU, w dużej mierze poświęcona była bezpieczeństwu Internetu Rzeczy.

VARIoT („Vulnerability and Attack Repository for IoT”) – projekt realizowany przez Państwowy Instyt Badawczy NASK – ma na celu stworzenie usługi zapewniającej prezentację użytecznych informacji (ang. actionable information) dotyczących urządzeń Internetu Rzeczy (IoT), które mogą być przetwarzane ręcznie lub automatycznie i które można wykorzystać w celu zapewnienia ich bezpieczeństwa. O przedsięwzięciu odpowiedziała kierownik Zespołu Metod Bezpieczeństwa Informacji NASK dr Anna Felkner.

VARIoT ma zbierać i agregować informacje na temat urządzeń IoT, które posłużą do wytworzenia bazy urządzeń Internetu Rzeczy. W efekcie krajowe CSIRT-y będą we władaniu dokładnych danych o zagrożonych i zainfekowanych urządzeniach w danym kraju. Umożliwi to szybsze reakcje na zagrożenia i możliwość opracowania długofalowych planów walki z tego typu sytuacjami.

W prace badawcze zaangażowanych jest pięć instytucji: NASK – PIB (w roli koordynatora), Stichting The Shadowserver Foundation Europe (Shadowserver, Holandia), Security Made In Letzebuerg G.I.E. (SMILE, Luksemburg), Institut Mines-Télécom (IMT, Francja), Mondragon Goi Eskola Politeknikoa Jose Maria Arizmendiarrieta S COOP (MGEP, Hiszpania).

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Programu Connecting Europe Facility. Więcej informacji o projekcie na stronie https://www.variot.eu oraz https://twitter.com/VARIoT_project

Źródło: nask.pl

Zobacz też:

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

Najnowsze

Autonomiczne pojazdy w Jaworznie

Autonomiczne pojazdy i sposoby na ich wszechstronne wykorzystanie to rozwiązanie światowe, które trafia także...

1500 osób straci pracę w Spotify

Kolejna fala zwolnień Spotify. Ten największy serwis stremujący muzykę już w styczniu zwolnił 600...

Superkomputer dla każdego! Czy to możliwe?

Amazon postanowił wyjść naprzeciw tym, którzy marzą o nim lub potrzebują  superkomputera. Nie trzeba...

Hawe zacieśnia współpracę z Infinerą 

Hawe Telekom wzmacnia współpracę z Infinerą – amerykańską firmą technologiczną działającą w obszarze łączności....