"Uważaj, co piszesz w internecie…"

547

Były minister ostrzega: „Uważaj, co piszesz w internecie. Prokuratura ściga nawet za skrytykowanie hotelu”

Jeśli kiedykolwiek oceniłeś na portalu czy forum internetowym hotel, pensjonat bądź restaurację, a twoje ocena nie była pozytywna, może się tobą zainteresować… prokuratura. Tak twierdzi były minister spraw wewnętrznych Janusz Kaczmarek, który przypomina, że wyrażona publicznie krytyka może zostać uznana za zniesławienie. – Kochany internauto, uważaj, co piszesz. Wcale nie musisz wyrażać poglądów rasistowskich, neofaszystowskich, by zajęły się tobą organy ściganiaostrzegł na swoim blogu Kaczmarek.
Janusz Kaczamarek przypomniał na swoim blogu, prowadzonym na łamach serwisu radia RMF FM, że zniesławienie jest występkiem, za popełnienie którego grozi nawet kara pozbawienia wolności. Zniesławienie jest wprawdzie ścigane z oskarżenia prywatnego, ale – jak każde tego typu naruszenie prawa – może być także tropione przez prokuraturę z urzędu. Wystarczy, że sprawa zostanie uznana za ważną ze względu na „interes społeczny”.
O tym, co należy uznać za „interes społeczny”, decydują wewnętrzne uregulowania prokuratury. Rok temu Prokuratura Generalna przygotowała wytyczne w sprawie udziału prokuratora w sprawach prywatnoskargowych (PG VIIG021/24/12) i to właśnie do nich odnosi się wpis byłego ministra.
„Wewnętrzne uregulowania w prokuraturze (regulaminy, wytyczne, pragmatyka zawodowa) na przestrzeni szeregu lat nakazywały ocenę istnienia interesu społecznego poprzez pryzmat osoby pokrzywdzonego. Jego nieporadności życiowej z uwagi na wiek, chorobę, kalectwo. Wytyczne Prokuratora Generalnego poszerzają ten krąg, nakazując objęciem ścigania z urzędu czynów popełnionych za pośrednictwem telefonu lub internetu, gdy istnieją obiektywne trudności w ustaleniu sprawcy przestępstwa, w tym wypadku sprawcy krytyki jakości potraw i obsługi…”- Janusz Kaczmarek, Blog w serwisie RMF FM
Zdaniem Kaczmarka prokuratorzy korzystają z tych wytycznych i prowadzą postępowania w sprawach dotyczących dokonanej publicznie krytyki wystroju hotelowego pokoju czy zaserwowanego w restauracji obiadu. – Zaręczam, że takie dochodzenia za publiczne pieniądze są prowadzoneoznajmił były minister.
Źródło: http://natemat.pl/80211,byly-minister-ostrzega-uwazaj-co-piszesz-w-internecie-prokuratura-sciga-nawet-za-skrytykowanie-hotelu