Uwaga na niebezpieczne wpisy na Facebooku

454
Kiev, Ukraine - October 17, 2012 - A logotype collection of well-known social media brand's printed on paper. Include Facebook, YouTube, Twitter, Google Plus, Instagram, Vimeo, Flickr, Myspace, Tumblr, Livejournal, Foursquare and more other logos.

Na Facebooku pojawił się ostatnio niebezpieczny wirus z rodziny ransomware. Do infekowania komputerów wykorzystuje on fałszywe wiadomości w serwisie. Po zaatakowaniu komputera złośliwy kod rozpoczyna proces szyfrowania danych na dysku twardym. Dostęp do niech jest możliwy dopiero po wpłaceniu okupu.
Złośliwy wirus wysyła do użytkowników portalu społecznościowego informację o tym, że zostali wspomnieni lub oznaczeni w komentarzu znajomego. Użytkownik, który kliknie w powiadomienie, skierowany zostaje do treści, która rzekomo została umieszczona w Dokumentach Google. Kliknięcie na link w Google Docs powoduje z kolei ściągnięcie do komputera złośliwego oprogramowania.
Po zainfekowaniu komputera wirus dokonuje kilku czynności, np. taguje znajomych ofiary na Facebooku i rozsyła do nich wspomniane wcześniej fałszywe powiadomienie, niebezpieczne linki kolportuje też przez dostępny w serwisie komunikator. Znacznie groźniejsze jest szyfrowanie danych na dysku twardym komputera. Na koniec użytkownik otrzymuje informację, że dane zostały zaszyfrowane, a dostęp do nich jest możliwy po wpłaceniu okupu.
Źródło: Wirtualne Media