TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Ustawa o otwartych danych podpisana przez prezydenta

Ustawa o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego została podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę. Nowe regulacje mają mieć pozytywny wpływ na innowacyjność polskiej gospodarki.

Rozwiązanie zapisane w ustawie mają wzmocnić rynek oparty na danych. W większym stopniu zostanie również wykorzystany potencjał informacji sektora publicznego.

– Po wejściu w życie nowych przepisów jeszcze więcej danych będzie mogło zostać wykorzystane do prowadzenia analiz, badań lub na potrzeby rozwiązań sztucznej inteligencji, w tym także dla biznesu i przemysłu, czy też modelowania kryzysowego. Rozwiązania te stworzą kompleksowe otoczenie regulacyjne oparte na trzech filarach: organizacyjnym, instytucjonalnym oraz technicznym – wyjaśnia minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera.

Sposoby na wzmocnienie rynku opartego na danych to m.in.:
– zwiększenie liczby informacji udostępnianych przez sektor publiczny (np. dane o mobilności, meteorologiczne, ekonomiczne czy finansowe),
– zapewnienie użytkownikom dostępu do wartościowych zasobów informacji udostępnianych za pośrednictwem interfejsu programistycznego aplikacji (API),
– sposób dystrybucji danych umożliwiający ich bardziej efektywne wykorzystywanie,
– udostępnienie większej ilości danych do prowadzenia analiz, badań lub na potrzeby rozwiązań sztucznej inteligencji.

Przy dostosowywaniu polskich przepisów do wymogów prawa Unii Europejskiej zostały też wyodrębnione nowe kategorie informacji sektora publicznego:
– dane o wysokiej wartości, których wykorzystywanie wiąże się z istotnymi korzyściami dla społeczeństwa, środowiska i gospodarki,

– dane dynamiczne, czyli dane podlegające częstym aktualizacjom lub aktualizacjom w czasie rzeczywistym (np. dane środowiskowe, dane wygenerowane przez czujniki, dane o ruchu).

Wprowadzono wymogi udostępniania takich informacji do ponownego wykorzystania. Poszerzony został zakres ponownego wykorzystania.

Dodatkowe rozwiązania w ustawie tworzą kompleksowe otoczenie regulacyjne dla otwierania danych.

Nowe przepisy wejdą w życie po 3 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych artykułów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.

Źródło:gov.pl

Czytaj także:

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...